Türk İş'ten 'Ergenekon' isyanı

Türk İş'ten 'Ergenekon' isyanı
Türk İş'ten 'Ergenekon' isyanı

Özbek dün sabaha karşı cezaevine gönderilirken, adliye önünde bir grup kararı protesto etti. Fotoğraf: BERK öZKAN / aa

Türk İş, Mustafa Özbek'in tutuklanmasının ardından yayımladığı bildiride Türk Metal Sendikası'na baskını kınadı, Özbek'in tutuksuz yargılanmasını istedi: Dava sendikalar üzerinde sindirme girişimi...

ANKARA - Türk İş Başkanlar Kurulu, Ergenekon soruşturmasının sendikalara uzanmasını ‘sindirme’ hareketi olarak nitelerken,  bir bildiri yayımlayarak, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek’in tutuksuz yargılanmasını istedi. Türk İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, “Sapla saman karışmıştır” dedi.
Türk-İş Başkanlar Kurulu, Mustafa Özbek’in önceki gece Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanmasının ardından dün olağanüstü gündemle konfederasyon genel merkezinde toplanırken, Kumlu toplantı öncesinde şunları söyledi:
“Her operasyonda silah, bomba, patlayıcı barındırıp, suikast yaptığı iddia edilen isimlerle Türkiye’nin icraatları, mevkileri ve fikirleriyle tanıdığı insanlar bir araya getirilmiş belki de bu davaya en büyük zararı bu har-manlama anlayışı vermiştir. Operasyonların her biri ‘sapla samanın birbirine karıştırıldığı’ intibanı uyandırmış ve hükümete bir biçimde muhalefet etmiş insanların bu dalgaların içinde yer alması bir inandırıcılık sorunu ortaya çıkarmıştır.” 
Türk İş Başkanlar Kurulu, toplantının ardından Türk Metal Sendikası Genel Merkezi’ni ziyaret etti ve Kurul bildirisini burada kamuoyuna açıkladı. “Ergenekon davası, Türkiye’nin gerçek gündemi olan işsizlik ve yoksulluğu gölgeliyor” denilen bildiride özetle şu ifadeler yer aldı:
“Türk-İş Başkanlar Kurulu, ilgili davanın fikir ve ifade özgürlüğü, toplumsal muhalefet ve nihayet demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından olan sendikalar üzerinde bir baskı ve sindirme aracı olarak kullanılma girişimlerini, demokrasimizin geleceği açısından endişeyle karşılamaktır. Yargının bağımsızlığı korunmalı ve kararlarına saygı gösterilmelidir. Ancak, bu yapılırken, ‘masumiyet karinesinin’ korunmasına özen gösterilmelidir. 
Türk-İş Başkanlar Kurulu, Türk Metal Sendikası’nın bir suç ve suçlu barındıran örgüt karargâhıymış gibi basılmasını kınamakta, bu muameleyi sendikal hak ve özgürlüklere yapılan bir saldırı olarak görmektedir.  Adresleri belli kişilerin evlerine yapılan şafak baskınlarını kınamaktadır. Mustafa Özbek, işçi hareketinde büyük emeği olan bir işçi lideridir. Hukukun üstünlüğüne inan Türk-İş, bağımsız yargının adil kararını bir an önce vermesini beklemekte, bu karar çıkıncaya kadar Özbek’in serbest bırakılarak tutuksuz yargılanmasını istemektedir.” (Radikal)