Türk kadın hareketi ödüllendirildi

Türkiye'nin önde gelen kadın hakları savunucularından Pınar İlkkaracan, New York'ta 'Peter-Patricia Gruber 2007 Uluslararası Kadın Hakları Ödülü'nü aldı. 500 bin dolarlık ödül, İlkkaracan'ın kurduğu Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Vakfı...

NEW YORK - Türkiye'nin önde gelen kadın hakları savunucularından Pınar İlkkaracan, New York'ta 'Peter-Patricia Gruber 2007 Uluslararası Kadın Hakları Ödülü'nü aldı. 500 bin dolarlık ödül, İlkkaracan'ın kurduğu Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Vakfı ile Müslüman Toplumlarda Cinsel ve Bedensel Haklar Koalisyonu arasında paylaşılacak.
Boğaziçi Üniversitesi ve Almanya'da psikoterapi eğitimi alan Pınar İlkkaracan, uzun süre Berlin'de farklı sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerinde aktivist olarak yer aldı. 1993'te Türkiye'ye dönerek 'Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Vakfı'nı, 2000 yılında da Müslüman toplumlarda dayanışmayı amaçlayan Müslüman Toplumlarda Cinsel ve Bedensel Haklar Koalisyonu'nu kurdu.
'Sürpriz oldu'
New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde düzenlenen törenle ödülünü alan İlkkaracan, sonucun kendisi için sürpriz olduğunu söyledi. Kadın haklarının gelişmesi konusunda dayanışmanın son derece önemli olduğunu belirten İlkkaracan şöyle konuştu: "Diğer ülkelerdeki uluslararası örgütler birbirlerinden habersiz olarak beni aday göstermiş. Süreç gizli olduğu için olaydan ancak ödülü kazandıktan sonra haberdar oldum. Bu ödülü almak Türkiye için gurur verici. Ödülü almamızda en önemli etkenlerden bir tanesi Türkiye'de son 10 yıl içinde kadın hareketiyle birlikte gerçekleştirdiğimiz yasal reformlar oldu. Bunu ben biliyorum
ama bunun dışarıdan da görülmesinin, Türkiye'deki bütün kadın hareketi için gurur kaynağı olduğunu düşünüyorum."
'Hakkı yenmeyen kadın yok'
"Türkiye'de hangi sınıftan, eğitim seviyesinden, bölgeden olursa olsun hakları ihlal edilmeyen kadınyok" diyen İlkkaracan şöyle devam etti: "10 yıllık bir çalışmayla hem Medeni Kanun'u hem Ceza Yasası'nı, hem de aile içi şiddet konusunda 'Koruma emri' yasasını çıkardık. Bu, Türkiye için devrimdir. Fakat yasalardaki eşitlik yetmiyor. Hükümetin kararlı bir şekilde çok önemli adımlar atması gerekiyor. Şu anda bir kampanyamız var. Yapılması düşünülen yeni anayasaya 'Kadın ve erkek eşittir. Devlet, kadın ve erkek arasındaki fiili eşitliği gerçekleştirmek için gerekli
adımları atmakla yükümlüdür' maddesinin eklenmesini istiyoruz."
Kadın hareketinin önemli isimlerine veriliyor
1993'te kurulan Peter ve Patricia Gruber Vakfı'nın ödülleri, kozmoloji, genetik, nörobilim, adalet ve kadın hakları alanlarında çığır açıcı çalışmalar yapan, bilgi ve kültür alanında kökten değişikliklere ilham veren ve bunları mümkün kılan kişilere veriliyor.
Patricia Gruber Vakfı'nın yaptığı açıklamada yaklaşık 100 aday arasından İlkkaracan'ın seçilme nedeni şöyle anlatıldı: "Bu ödül, 20 yıldır kadın hareketinin önemli isimlerinden biri olmuş İlkkaracan'ın Türkiye ve diğer Müslüman ülkelerde yaşayan kadınları bir araya getirerek oluşturduğu koalisyon ile onları cinsel, bedensel ve doğurganlık hakları konusunda bilinçlendirmesi, yine başta Türkiye'de ceza ve medeni kanunlarda yapılacak reformlarla kadının insan haklarının kanunlarca korunması ve böylece eşitliğin sağlanması yönündeki çalışmaları nedeniyle verilmiştir."
Peter ve Patricia Gruber Uluslararası Kadın Hakları Ödülü'nü 2003'te Ruanda'da 40 kadın derneğinin şemsiye örgütü Pro-femmes Twese Hamwe ile Güney Afrika Yüksek Mahkemesi'nin ilk kadın yargıcı Navanethem Pillay almıştı. 2004 yılında Afgan Öğrenim Enstitüsü (AIL) ile kurucularından Sakena Yakobi kazanmıştı. 2005'te ödülü iki dernek paşlaştı. Bunlar Birmanya Kadınlar Birliği ile Tayland'daki Burmalı mülteciler için Shan Kadın Hareket Ağı'ydı. 2006'daysa ödülü üç kişi kazandı. Guatemala Kadın Hakları Derneği (UNAMG) Başkanı Luz Mendez, Amerikalar Arası İnsan Hakları Mahkemesi'nin tek kadın yargıcı Şilili Cecilia Medina Quiroga ile ABD'deki göçmen işçilerin ekonomik ve siyasi hakları için çalışan Sweatshop Watch'tan Julie Su ödülü paylaşan isimlerdi.
(Radikal, aa)