Türk kadını Brüksel'de

Brüksel'deki 'AB ile Kadın Diyaloğu' kolokyumunun açılış konuşmasını Türkiye İçin Kadın İnisiyatifi adına yapan Arzuhan Yalçındağ, "Avrupa rüyasının gerçekleşebilmesi için, Türkiye'nin tam üyeliği temel önemde" dedi.

BRÜKSEL - Türkiye'yle ilgili tartışmalara alışık olan Brüksel, farklı bir toplantıya ev sahipliği yaptı. 'Türkiye İçin Kadın İnisiyatifi'nin düzenlediği 'AB ile Kadın Diyaloğu' toplantısında, Türk kadınları Brüksel'e 'Türkiye'nin yeni imajını' anlattı. 'Avrupa Birliği ile Kadın Diyaloğu, AB'de ve Türkiye'de Kadına Karşılaştırmalı Bakış' kolokyumunda bu amaçla ekonomik, siyasi ve akademik dünyadan kadınlar bir dizi konuşma yaptı.
Açılış konuşmasını Türkiye İçin Kadın İnisiyatifi ve Kanal D İcra Kurulu Başkanı, Doğan Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Yalçındağ yaptı. "Avrupa rüyası tam gerçekleşmemiştir. Barışçıl bir Avrupa kültürünün oluşması ve kültürlerin kucaklaşması için Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği önemlidir. Çünkü Türkiye'siz Avrupa bir bütün olamaz" dedi. Yalçındağ, "Medeniyetler çatışması olmadığını ve fay hattının Türkiye'den geçmediğini, dinler arasında çatışma olmadığını, asıl çatışmanın evrensel değerleri savunanlarla reddedenler arasında olduğunu birlikte kanıtlamalıyız" diye konuştu.
Kadınların seslerini duyurabildikleri yerlerde sorunların daha kolay çözüldüğünü hatırlatan Yalçındağ, sorunlara çözüm için AB ve Türk kadınlarının ortak hareket etmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Akademisyenlerden, politikacılardan, sivil toplum örgütlerinden çok sayıda katılımcının bulunduğu toplantıda söz alan diğer konuşmacılar şunları söyledi:
Prof. Dr. Binnaz Toprak: Annem 1908'de Türkiye'de doğdu ve İstanbul'da hukuk eğitimi aldı, yargıç olarak çalıştı. O dönemlerde Avrupa'da kadınların yargıç olmaları düşünülemezdi bile. Türkiye'de kadınlar siyasi yaşamda etkin olmaya başladı. Uluslararası boyutlarda çalışan sivil toplum örgütleri büyük gelişme kaydetti.
Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Aysel Çelikel: 80 yılda Türk kadınları belirli yerlere geldi. Türkiye'de akademik çevrenin yüzde 35'ini kadınlar oluşturuyor. Kadınların bugünkü konumlarına gelebilmeleri 100 yıllık bir mücadelenin sonucudur. Kadınlar eskisinden daha fazla demokrasiyi, kadın haklarını biliyorlar ve bunları hayata geçirmek için çok azimliler.
Belçika Kamu Yönetimi, Sosyal Entegrasyon, Şehirleşme Politikası ve Fırsat Eşitliği Bakanı Christian Dupont: Türkiye'nin AB üyeliğine hükümet olarak tam destek verdik. Bugün Türk kadınının 9 bin yıllık tarihiyle ilgili bir toplantıya katılmaktan mutluyum. Türkiye'nin AB üyeliği dünya için önemli bir ilerleme. Türkiye'de işkence, kadın hakları, sendikal haklar, din özgürlüğü alanında gelişmeler oldu. Ama yapılması gereken başka konular olduğu da AB'nin raporunda belirtildi. Türkiye, kültürel ilişkilerin gelişmesi için seferber olan kadın elçilerinden gurur duymalıdır. Belçika'da 100 bin Türk var ve kapımızı, size her zaman açık olacaktır.
Avrupa Parlamentosu Milletvekili Anna Karamanou: Ben Yunan'ım ve bu gelişmeler beni özellikle mutlu ediyor. Türkiye'nin AB üyeliğine en çok ben sevineceğim. Çünkü Türkiye kapı komşumuz. Yunanistan'da Türkiye siyasi gündemin üstündedir. Türkiye'nin üyeliği siyasi ve ekonomik bir birlik için fırsat yaratacaktır.
Eski Almanya Yeşiller Partisi başkanı, AP Milletvekili Angelica Beer: Brüksel'e gelen eski DEP milletvekili Leyla Zana'yla görüştüm. İyi bir arkadaşımı görmek, ona dokunmak çok heyecan vericiydi. Türkiye'deki devrimlerden övgüyle söz etmek istiyorum. Bütün bu devrimler kadınların desteğiyle oldu. Türkiye'deki kadınların durumlarıyla ilgili yapılması gereken daha çok iş var. Ancak özellikle zina ve namus cinayetlerinin üzerine gidilmeli.
'Politikacılar saçmalıyor
Eski Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Fransız Catherine Lalumiere: Türk kadınları AB yolunda güçlerini birleştirmeli. Türkiye'nin değişen imajını tam anlamıyla anlatmalı. Fransız politikacılar saçma sapan konuşuyor. Ancak asıl sorun Fransız toplumunda. Fransızlar halen Türkiye'yi tarih kitaplarındaki bilgilerden tanıyorlar. Eski şemalara takılıyor, modern Türkiye'yi ise tanımıyorlar.
Konuşmacılar listesinde Selma Acuner, Nebahat Akkoç, Christina Alberdi Alonso, Angelika Beer, Fatmagül Berktay, Emma Bonino, Emine Bozkurt, Aysel Çelikel, Helle Degn, Deniz Kandiyoti, Catherine Lalumiere, Miriam Mafai, Nazan Moroğlu, Elizabeth Mueller, Kenize Murad, Zeynep Oral, Gaye Petek, Şirin Tekeli, Zeynep Karahan Uslu gibi pek çok tanınmış ismin yer aldığı kolokyuma Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili İmre Barmanbek'in de aralarında bulunduğu kalabalık bir dinleyici topluluğu katıldı. (Radikal, dha)Roth: Yüzde 100 destek
Almanya Yeşiller Partisi Başkanı Claudia Roth: Biz Türkiye'nin AB üyeliğine yüzde 100 destek veriyoruz ve bu desteğimiz sürecektir. Kadın-erkek eşitliği çok önemli. Atatürk döneminde Türk kadınının konumu yükseldi ve ilk kez bir kadının pilot olması sağlandı. Ancak kırsal alandaki kadınların hakları verilmemiştir. Diyarbakır'daki KADER adlı dernek çok olumlu çalışmalar yapmaktadır. Türk toplumunun içinde de bir diyalog başlatılması gerekmektedir. Türk halkı muazzam zenginliği göstermelidir. Gelişmiş aydınların çabası tek başına yeterli değildir. Leyla Zana'nın ödülünü Avrupa Parlamentosu'ndan alacak olması benim için çok önemli ve duygusal bir olay. 10 yıl önce alınması gereken bu ödül bütün dünyaya fevkalade önemli bir sinyaldir.