Türk kadını için ikna turu

Günlerdir İstanbul'daki '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' dayağını konuşan Avrupa Parlamentosu, dün Türkiye'de kadının rolünü ele aldı. Kadın Hakları ve Fırsat Eşitliği Komisyonu'nca düzenlenen toplantıya katılan Devlet Bakanı Güldal Akşit, Avrupalı parlamenterleri, yapılan reformları anlatarak ikna etmeye çalıştı.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Günlerdir İstanbul'daki '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' dayağını konuşan Avrupa Parlamentosu, dün Türkiye'de kadının rolünü ele aldı. Kadın Hakları ve Fırsat Eşitliği Komisyonu'nca düzenlenen toplantıya katılan Devlet Bakanı Güldal Akşit, Avrupalı parlamenterleri, yapılan reformları anlatarak ikna etmeye çalıştı. Akşit, çıkışta ''Bugün, bir Türk kadını olarak Avrupa Parlamentosu'nda ülkemin gerçeklerini yansıtabildiğim için kendimi güçlü hissettim'' dedi.
6 Mart'ta yaşananları 'üzücü ve tasvip edilmeyen' olaylar olarak tanımlayan Akşit, "Polisin tavrı, hükümet ve toplumca kınandı. Olay çerçevesinde soruşturma açıldı ve polisler açığa alındı" dedi.
'Sihirli değneğimiz yok'
Namus cinayetleri, aile içi şiddet ve kadının iş dünyasındaki rolünün ağırlıklı olarak işlendiği toplantıda Akşit, bazılarının, Türkiye'deki kadınlar için çok karamsar ve abartılı tablo çizdiğini savunarak, "Bunu bir Türk kadını ve siyasetçisi olarak kabul edemem. Amacımız, Türk kadınını en iyi ve hak ettiği noktaya taşımak. Gerçekçi olmalıyız, her şeyin bir sihirli değnekle değişmesi mümkün olsa, ama değil. Kadın hakları konusunda Türkiye son derece kararlı ve iradeli" dedi.
AB için kritik konu: Kadın
Toplantıda Akşit'e verilen mesaj ise, kadın haklarının AB'ye üyelik açısından önemli unsurların başında yer aldığı oldu. Avrupalı parlamenterler Türkiye'de birçok alanda olduğu gibi kadın hakları konusunda da olumlu değişiklikler yaşandığını kaydederek, AB ve AP'nin 'büyük adımlar atan' Türkiye'ye destek olması çağrısında bulundu. Türkiye'deki kadın hakları raportörü Hollandalı parlamenter Emine Bozkurt da, bu konunun gündemde tutulması gerektiğini ifade etti. Oturumda konuşan tek erkek olan Alman parlamenter Vural Öger de, çeşitli Avrupa ülkelerinden örnekler vererek, kadın hak ve eşitliğine ilişkin sorunların sadece Türkiye'de yaşanmadığını belirtti. Öger, AB ülkelerindeki polisin katı tavırlarını görmezden gelmemesini de istedi.


    http://www.radikal.com.tr/7411107411100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.