Türk kadınının tipik özellikleri bu bebekte!

Türk kadınının tipik özellikleri bu bebekte!
Türk kadınının tipik özellikleri bu bebekte!

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu titizlikle oluşturulan Elif bebeğin Türk kadınının karakteristik özelliklerini yansıttığını söyledi. FOTOĞRAF: BÜLENT UZUN / AA

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye’nin ilk geleneksel dekoratif bebeği ‘Elif’i tanıttı. Elif, olgunlaşma enstitüleri tarafından hazırlandı.
 Türkiye’yi simgeleyecek bir bebek için Geleneksel Folklorik Kitre Bebek Yarışmaları düzenlendi, Türkiye’nin en ücra yörelerine kadar giyim gelenekleri araştırıldı. Yarışma ve anket sonuçları komisyonlarda değenlendirildi. Çubukçu, “İşte bu komisyonların yoğun çabaları ile Türk kadınının karakteristik özelliklerini yansıtan ve Türkiye’yi simgeleyen dekoratif bebek üretimi gerçekleştirildi. Bu bebekler ülkelerinin kültürlerini yansıtmakla kalmayıp aynı zamanda turizme yönelik katma değer oluşturmakta ve koleksiyonerlerin büyük ilgisini çekmektedir” dedi. Elif bebek için bir web sayfası da oluşturuldu. Bakan Çubukçu, bebekler sayesinde okulların yurtdışına satış deneyimi yaşayacağını, bebeklerin kıyafetlerindeki el işlemelerinin ise kadınlara istihdam sağlayacağını hatırlattı. (radikal)