Türk kadınlarına İngiliz bayraktar

Türk kadınlarına İngiliz bayraktar
Türk kadınlarına İngiliz bayraktar

Derneğe erkekler üye olamazken, dört yıldır Türkiye?de yaşayan Kym Çiftçi (soldan dördüncü), ?Biz feminist bir dernek değiliz, erkeklerle sorunumuz yok? diyor. FOTOĞRAF: hasan bayrak / dha

Didim'de yaşayan Kym Çiftçi'nin, kadınların sorunlarına dikkat çekmek kurduğu 'Women in Turkey' derneğinin üye sayısı bir yılda 200'ü geçti
Haber: HASAN BAYRAK / Arşivi

AYDIN - Didim’de yaşayan İngiliz Kym Çiftçi’nin, geçen yıl kadınlara yardım etmek için kurduğu ‘Women in Turkey’ (Türkiye’deki Kadınlar) derneğinin üye sayısı 200’e yaklaştı.
Aydın’ın Didim ilçesine dört yıl önce yerleşen İngiliz Kym Çiftçi, kadınların sorunlarının tartışıldığı bir platform oluşturmak, kadın sorunlarına dikkat çekip, onlara yardım etmek için Türkiye’deki Kadınlar Derneği’ni kurdu. 
Derneğe Didim’de yaşayan İngilizler başta olmak üzere, 20 Türk de üye oldu. Derneğin üye sayısı bir yılda 200’e yaklaştı. Kuşadası’ndan da kadınlar toplantılara katıldı.

Sağlık seminerleri, geziler
Türkiye’deki Kadınlar Derneği, öncelikle sağlık konularında kadınları bilgilendirmeyi amaçladı, meme kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve korunma yöntemleri, estetik cerrahi, diş sağlığı konularında semineler düzenledi. Didim’deki sosyal aktivitelerin eksikliğini de göz önüne alarak İzmir, Aydın, Şirince ve Doğanbey’e geziler organize etti. Dernek üyeleri çocukları da unutmayıp, onlar için ücretsiz tiyatro gibi birçok etkinlik düzenledi.
Erkeklerin üye olamadığı Türkiye’deki Kadınlar Derneği’yle ilgili bilgi veren Kym Çiftçi, feminist bir dernek olmadıklarını belirterek, “Üyelerimizin çoğunluğu evli ve çocuk sahibi. Dolayısıyla erkeklerle ilgili bir sorunumuz yok. Biz kadınların, sosyal yapı sebebiyle erkeklerden daha fazla bilgilendirilmeye ihtiyaçları olduğunu düşünüyoruz” dedi. Didim’de bir mobil klinik kurmayı amaçladıklarını da söyleyen Çiftçi, Aydın’daki BSK ANKA Hastanesi yetkililerinin 25 bin YTL tutarındaki kliniğin maliyetini karşılama sözü verdiklerini belirtti. Kym Çiftçi mobil kliniğin Didim’de köyleri dolaşıp, kadınlara sağlık taraması yaparak onları bilgilendireceğini ifade etti.