Türk konvoyu Irak'ta mayına çarptı: Bir ölü

Irak'a yük taşıyan Türk konvoyuna Duhok-Musul Karayolu'nda mayınlı saldırı düzenlendi. Saldırıda, bir Türk şoför öldü, altı kişi de yaralandı.

ERBİL/ŞIRNAK - Irak'a yük taşıyan Türk konvoyuna Duhok-Musul Karayolu'nda mayınlı saldırı düzenlendi. Saldırıda, bir Türk şoför öldü, altı kişi de yaralandı.
Saldırı önceki gece 22.30 sıralarında, Duhok-Musul Karayolu'nun 13'üncü kilometresindeki Heyl Arabi bölgesinde gerçekleştirildi. Irak'taki ABD birlikleriyle bazı firmalara yaş sebze ve meyve götüren 60 araçtan oluşan Türk TIR konvoyunun dönüşü sırasında yol kenarındaki mayın patladı. Saldırıda ilk belirlemelere göre bir TIR şoförü hayatını kaybetti, aynı firmada şoförlük yapan altı kişi de yaralandı. TIR'lardan ikisi kullanılamayacak hale geldi, dördüyse maddi hasar gördü. Yaralanan Yıldıray Aytan, Ali Yavuz, Şaban Bilmez, Mehmet Yakı, Ömer Yıldız ve Mustafa Aslan, kaldırıldıkları Duhok ve Musul'daki hastanelerde tedavi altına alındı.
'Son nefesini kucağımda verdi'
Zaho'da ilk tedavisi yapılan yaralılardan Yıldıray Aytan, başka bir araçla Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye döndü. Aytan, patlama sırasında önündeki TIR'ın hurda yığınına döndüğünü belirterek şöyle konuştu: "Patlamanın şiddetiyle bulunduğum TIR'ın ön camı parçalandı. Yüzümden yaralanmama rağmen, hemen öndeki TIR'a koştum. Şoför mahallindeki yaralıyı dışarı çıkardım. Son nefesini de kucağımda verdi. Altı arkadaşım da yaralandı. Olaydan 30 dakika sonra sık sık silah sesleri duyduk."
Dışişleri: Irak'taki genel durumdan kaynaklı
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, olayla ilgili şu bilgileri verdi: "Irak'a malzeme taşıyan kamyonlardan oluşan bir konvoy, bir mayına çarpmıştır. İlk bilgilerden olayın Irak'taki güvenlikle ilgili genel durumdan kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Musul Başkonsolosumuz Irak ve ABD makamlarıyla yakın temas içindedir." (Radikal, dha)