'Türk kurdu' değil Sivas sokak köpeği

Ahmet Selçuk Özen, geçtiğimiz günlerde hayvanseverleri heyecanlandıran bir haberle ortaya çıktı: "Sivas kangalıyla Türkiye'ye özgü kurdu (canislupus) çiftleştirerek, 'Türk kurdu' ırkını üretmeyi başardım."

SİVAS - Ahmet Selçuk Özen, geçtiğimiz günlerde hayvanseverleri heyecanlandıran bir haberle ortaya çıktı: "Sivas kangalıyla Türkiye'ye özgü kurdu (canislupus) çiftleştirerek, 'Türk kurdu' ırkını üretmeyi başardım."
Ama bu müjdeye kısa süre içinde kangalların yurdu Sivas'tan tekzip geldi: Cumhuriyet Üniversitesi Kangal Köpeği Araştırma ve Yetiştirme Merkezi Üretim Çiftliği Sorumlusu Veteriner Hekim Dr. Yusuf Ziya Oğrak'a göre çalışma daha başta adından kaybetti: "(Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Özen) Sibirya kurdu ve Alman kurdundan söz edip neden bir Türk kurdu olmasın diyor. Esasen literatürde böyle isimler mevcut değil. Bunlar halk arasında söylenen isimlerdir. Bunların aslı Sibirya husky ve Alman çoban köpeğidir."
Oğrak'ın itirazı bununla da bitmedi: "Çalışmanın 3.5 yıldır sürdüğünü, iki yavrularının olduğunu ifade ettiler. Bu, zootekni için bilimdışı bir rakamdır. Bir ırk elde etmek için yüzlerle ifade edilen rakamlarla çalışmak gerekir. Çalışmada hedef, kurdun çevikliği ve kangalın zekâsını birleştirmek. Ama bir genetik havuzdan istediğiniz özellikleri seçip alamıyorsunuz. Yani elde edeceğiniz yavrularda tam tersi şeyler de olabilir. Kangal köpeği, zaten o cüssesine rağmen yeterince çevik bir köpek. Sürüleri korumasındaki başarısında bunu görebiliyoruz."
Ayrıca kurtla kangalın ilk kez birleştiği de iddia edilemezdi: "Zaten Sivas'da sahipsiz kangalların kurtlarla birleşmesi mümkündür. Ortaya çıkan yavrular ne kangalın asaletini taşır, ne de kurt köpeğinin yeteneklerine sahip olur. Burada sokak köpeği olarak görebileceğiniz çok sayıda kangal ve kurt melezi görebilirsiniz. Bunlara da kimse sahip çıkmaz, çünkü tercih edilen bir köpek değildir."
Çalışmayı bilimdışı, yöntemi yanlış bulsa da çabaları saygıyla karşılayan Oğrak, birçok üniversiteyle ortak çalışmalar yapan merkezinin Özen'e destek verecebileceğini vurguladı. (Radikal, aa)