Türk mafyasına ceza yağdırdılar

Britanya'da yapılan 'Seward Operasyonu'nda yakalanan ve uyuşturucu ticareti yaptığı öne sürülen Türklere ağır cezalar verildi.

LONDRA - Britanya'da yapılan 'Seward Operasyonu'nda yakalanan ve uyuşturucu ticareti yaptığı öne sürülen Türklere ağır cezalar verildi.
Ulusal Suçla Mücadele Birimi'nin Eping kolu tarafından yürütülen operasyon sonucunda açılan davada Recep Yılmaz'a eroin kaçakçılığından 30 yıl hapis cezası verildi. Yılmaz'ın bu cezanın 18.5 yıllık bölümünü yatması hükme bağlandı. 2002 yılında takibe alınan ve 1 Ekim 2002'de Enfield bölgesindeki
evinde eşi ve oğluyla tutuklanan Yılmaz'ın Türkiye'den Britanya'ya eroin kaçakçılığı yapmak için kurulduğu öne sürülen çetenin 'kilit adamı olduğu' ifade ediliyor. Davada Anne Mine Yılmaz iki, oğlu Hakan Yılmaz 2.5, diğer oğlu Bülent Yılmaz üç yıl hapse mahkûm edildi. Aynı operasyonda tutuklanan ve adı yasal nedenlerle açıklanmayan bir diğer çete üyesi 20 yıl, Mert Gören adlı sanık ise 15 yıl ceza aldı.
Sanıklardan Martin Robert Clayton 20 yıl, Najam Dar 10 yıl, Leon Gerald da 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Davayla ilişkisi olduğu öne sürülen ve sayıları 10'u bulan diğer sanıklar da çeşitli mahkemelerde verilen kararlar sonucu iki ile 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Soruşturma boyunca düzenlenen çeşitli baskınlarda piyasa değeri 13 milyon sterline ulaşan 130 kilogram eroinle 5 milyon sterlin değerinde iki ton esrar ele geçirildiği belirtildi.