'Türk malı' İngilizce kitabı

Milli Eğitim Bakanlığı, İngilizce ders kitaplarının ithaline son veriyor.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Milli Eğitim Bakanlığı, İngilizce ders kitaplarının ithaline son veriyor. İzmir'de 8 aydır çalışan 54 kişilik komisyon, Türkiye'nin ilk İngilizce lise hazırlık sınıfı ve diğer sınıflar ile alıştırma, öğretmen kitapları ve sözlüğünü yazdı. Artık öğrenciler bu ders kitaplarını 5-10 milyon liraya alabilecek.
Özellikle Anadolu liseleri, özel okullar ile yabancı dil ağırlıklı liselerin hazırlık sınıflarında okutulan İngiliz ya da Amerikan patentli ders kitaplarına veliler yılda 300-500 milyon lira arasında ödeme yapıyor. Kitap ücretlerinin dövize endeksli olması da sıkıntı yaratıyor. Milli Eğitim Bakanlığı sonunda bu duruma el koydu. Bakanlık, İngilizce lise hazırlık ve 9, 10 ve 11'inci sınıf ders kitaplarının yazım görevini İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü'ne verdi. Burada kitapları yazabilecek 54 kişilik ekip oluşturdu. 36 İngilizce, altı bilgisayar, sekiz resim, üç Türkçe ile bir de program geliştirme uzmanından oluşan komisyon, 29 Eylül'de çalışmaya başladı.
Komisyon Başkanı Ahmet Türkoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönergesine göre kitap yazıldığını, bu projenin reform niteliğinde olduğunu söyleyerek "Lise hazırlık sınıfları 1-2 ders kitabı, bunların öğretmen ve alıştırma kitapları, İngilizce-İngilizce, İngilizce-Türkçe, Türkçe-İngilizce sözlükler olmak üzere 15 kitap ve üç sözlük yazımının tamamlanmasına günler kaldı. Bu kitaplarda kültürümüzü yabancı dille kaynaştırıyoruz" diye konuştu.