'Türk milleti' kalsın

'Türk milleti' kalsın
'Türk milleti' kalsın
Parti Meclisi'nde konuşan Kılıçdaroğlu, yeni anayasadaki 'vatandaşlık' tanımında, 'Türk milleti' kavramının korunmasını istedi.
Haber: MİRAY ÇİMEN - miray.cimen@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - ‘Yeni anayasa’ çalışmaları kapsamında vatandaşlık tanımına ilişkin parti içi tartışmaların yaşandığı CHP ’de dün gerçekleşen olağanüstü Parti Meclisi (PM) toplantısında, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu , vatandaşlık tanımında tavrını ‘Türk milleti kavramının korunması’ndan yana koydu. PM bildiriyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a da İmralı süreciyle ilgili “şeffaf ol, açıklama yap” çağrısı yapıldı.
Kılıçdaroğlu başkanlığında dün gerçekleştirilen olağanüstü PM toplantısı 4 saat sürdü. Toplantıda ilk olarak Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Atilla Kart, yeni anayasa çalışmaları hakkında bir sunum yaptı. Sunum sonunda söz alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , PM üyelerine ‘yeni anayasa’ ve hükümetin İmralı ile başlattığı ‘çözüm süreci’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Üyelerden, iki konuya ilişkin de açıklama yaparken ‘dikkatli olmalarını’ isteyen Kılıçdaroğlu, parti programının belirleyici olduğunu vurgulayarak, kişisel görüşlerin açıklanmasının partiyi bağlamayacağını ancak zor durumda bırakacağını belirtti ve “partide söylem birliği olmadığı” yönünde bir algı yaratıldığını söyledi.

‘Türk millet’ korunmalı
Konuşmasında yeni Anayasa çalışmalarına da değinen Kılıçdaroğlu’nun, parti içindeki vatandaşlık tanımıyla ilgili farklı görüşlerin olabileceğini ifade ederken, vatandaşlık tanımında ‘Türk milleti’ kavramının kalması gerektiğini söylediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu, Anayasa’nın ilk 4 maddesinin ‘kırmızı çizgileri’ olduğunu da kaydetti.
Toplantıya verilen arada ise Kılıçdaroğlu, “çözüm süreci”ne ilişkin bir bildiri hazırladı; bu bildiri, PM üyelerinin onayına sunuldu ve oybirliğiyle kabul edildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç’un açıkladığı bildiride, CHP’nin 1989 yılında “Kürt Sorunu”na en doğru tespiti koyan parti olduğu ve sorunun ancak barış ve demokrasiyle çözüleceği savunularak, şunlar kaydedildi:
“Sosyal demokrat siyaset, ‘Kürt Sorunu’nun parlamento çatısı altında çözümü için en radikal adımı atan, risk alan ve bedel ödeyen tek harekettir. Hal böyleyken ve CHP’nin barışa katkıda bulunma taahhüdü ‘senin kredine ihtiyacım yok’ diye geri çevrilmişken, yürüttükleri süreçle ilgili halkı bilgilendirme ve toplumdaki endişeleri giderme sorumluluğu taşıyanlar, hem kendileri susuyor, hem de herkesi susturuyorken, bazı çevrelerin CHP’yi suskunlukla suçlamaları abesle iştigaldir.”

Erdoğan’a 4 uyarı
“Sayın Başbakan’ı sorumlulukları konusunda bir kez daha uyarma ihtiyacı doğmuştur” denilen bildiride şu uyarılar yer aldı: “Bir; samimiyet ve dürüstlüğün asgari gereklerini yerine getirmeye, iki; Türkiye Cumhuriyeti’ni hukuk kuralları dışına çıkartmamaya, üç; gizli kişisel ajandası olduğuna dair toplumdaki yaygın kuşkuları ortadan kaldırmaya, dört; açık ve şeffaf olmaya ve doğruları biran önce açıklamak için konuşmaya davet ediyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/1125464112546417

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kılıçdarolu.... - testereci

  Sen hâlâ kendi aslını inkar ederek başkasına akıl veremeyeceğinin farkına varamadın mı? Madem bir etnik terim değil diyorsanız niye "türk" ifadesine bu derece saplantıyla bağlısınız??? Kimse onu kaldırıp yerine; kürt,laz, ermeni, gürcü gibi başka bir etnik ifade istemiyor ki? Neden rahatsızsanız oturup adam gibi açıklayın ve komik duruma düşmeyin!!!!

  @dostluk ve baris - keryil

  afedersiniz ama o zaman gundemi hic takip etmemissiniz. "...vatandaslik bagi ile bagli olan herkes turk'tur" yerine "...olan herkes turkiye cumhuriyeti vatandasi'dir" denmesini oneriyor buna karsi cikan hemen herkes, en az onbes yildir. bunun turklugu sildigini dusunuyorsaniz siz zaten esitlige karsisiniz. herkes silinmis zaten, ancak turkler de silinince adaletsizlik oluyorsa sizin adalet anlayisiniz turk milletinin (ne sekilde tanimlarsaniz tanimlayin) ustunlugune dayali olsa gerek. afedersiniz ama bu "turk milleti" gercekten herkesi kapsiyorsa, tam olarak ayni kisileri kapsayan "turkiye vatandasi" ifadesi neden "turklugu silmek" oluyor? ha yok "turk milleti" herkesi kapsamiyorsa o zaman (iddialara gore) vatandaslik tanimi yapan anayasa maddesinin vatandaslik baginin haricinde bir de "milli bag" (her neyse o) aramasi bu ulkede anayasal esitlik olmadigini, o anayasanin irk/din/dil/kultur(/o ekstra millet kriteri her neyse) acisindan vatandaslar arasinda ayrimcilik yaptigini gostermez mi? belki soylediginiz sey bu fikrin en guzel dile getirilmis hali, "turkler 1000 yildir omurga, silmek olmaz". rumu, kurtu, ermenisi, suryanisi, abazani, cerkesi, arabi, bunlar muhim degil, bunlar apandisit gibi. bu topraklarda sadece turkler muhim. bu memleketteki ilk devletleri, ilk medeniyetleri kuranlari, bildigimiz en eski mukimlerini silebiliriz ama turkler, nononono... neden? en son isgalci biziz diye herhalde, bilemiyorum.

  "türk ırkı" vs "türk milleti" - rhy

  Birçok yorumcuda dikkatimi çeken çelişkili ve samimiyetsiz bulduğum argümanların en yaygın olanları şöyle: - "Türk" bir ırkın adı değil bir ulusun adıdır. "Türk olmak" değil "Türküm demek" esastır: Şu durumda "Türküm" yerine geçecek herhangi bir kelime de aynı işi görecekken Türk kelimesindeki bu şiddetli ısrarın bir ırk temeline dayanmadığına inanılmasını beklemek komik ve naif geliyor. Ayrıca muhatabının mantık ve zekasına da hakaret gibi algılıyorum. - "Türk milleti" ibaresi kalkarsa (aynen alıntılıyorum) "Bin senedir bu toprakların omurgasını teşkil eden Türkler" defterden silinecek: Yorumcu böylece Türk milleti dışındaki bütün milletlerin "Türküm" demeye (vatandaşlık kisvesi altında bile olsa) zorlanarak aslında cumhuriyet tarihi boyunca defterden silinmiş olduğunu itiraf ediyor, tabii farkında olmadan. - Asli ve kurucu unsur Türklerdir: Oldukça kafası karışık bir yazarımız. Şimdi sorsak buradaki Türk'ün ırksal etnik bir anlamı olmadığını söyleyecektir. Zira ülkemizde safkan Türk ırkına mensup olanların nüfus içindeki yeri en ırkçı olanlarımızı bile şaşırtacak kadar azdır. Şu durumda kurucu unsurun Türk olduğunu tespitinin hangi gerçeğe dayandığı da izaha muhtaç olarak beklemektedir.

  ... - pierre woodman

  "Kürtlerden gayrı herkes Türktür" yazılsa yeni anayasaya kimsenin itirazı olacağını sanmıyorum. Herkes de memnun olur. Ben Kürtler dışında farklı etnik bir kökene sahip olup da her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Türk olarak nitelenmesinden şikayet eden başka bir etnik kimlik görmedim. Buna Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Ermeni, Rum ve Sefarad arkadaşlarım da dahil. Zaten o yüzdendir etnik olarak Kürt olmayan hiç kimse Kürdüm demezken, farklı onlarca etnik kökeni geçtim, güney kıyılarımıza yerleşip ev bark alan İngiliz, Alman ve Ruslar bile vatandaşlık aldığında Türküm demekten gocunmuyor.

  yerine ne konulacak? - dostluk ve baris

  sn. Kilicdaroglu biraz utangac, biraz cekingen bir ifadeyle de olsa "Türk Milleti kalsin" diyor.. Lütfettiler, sagolsun:) ben kendi adima tesekkür ediyorum.. Bin senedir bu topraklarin omurgasini teskil eden Türklerin defterden silinmesini istemek pek akla-mantiga uygun degil zaten.. Fakat diyelim ki kimi "romantik"lerin istedigi oldu ve defterden Türk Milleti ibaresi kalkti.. sonra? Ben romantiklerin bu konuda bir teklifleri oldugunu simdiye kadar hic duymadim, ya sizler duydunuz mu? Duyan beri gelsin lütfen...

  Türkiye Vatandaşlığı - fonksiyonel

  Sünni ve ülkücü bir ailenin bir çocuğu olmama rağmen. Ailem, çevremin çoğunluğu da öyle düşünüyor çünkü. İnternetteki klavyeşör, sanalizaşyon bireyleri görüp te, tüm ülkücü cenahın böyle olduğunu düşünmeyin lütfen. Her ne kadar PKK'yı kılımız kadar sevmesek te, cümle içerisinde bile geçince kalben buğzetsek te. Kadim dostlarımız Kürt'lerin bu ülkede tanımlanacağı (keza Boşnak, Pomaz, Gürcü, Çerkez, Laz, Arnavut, Roman, Abaza, Yugoslav, Azeri, Arap, Afgan vb. içinde geçerli) Türkiye Vatandaşlığının yerinde olacağını düşünüyoruz. Yeter ki, kah legal siyasette, kah dağların muhtelif yerlerinde var olan azdan az / çoktan çok gider felsefesini benimsiyenleri kendi içlerinde tasfiye etsinler. Çünkü onların derdi Kürt'ler değil, uyuşturucudan elde edilen kanlı parayı zimmetlerine geçirmektir. Bu da Kürt'lere yakışmaz.

  Kurt-Dinci Ittifaki - ingilizhasta

  CHP cok iyi bir is yapmis. Kurt raporundan bahsetmis. Bugun sov yapilarak danisikli dogusle, siyasi hesaplarla ici bosaltilmis rezil bir sekilde yurutulen (Bkz. Apo narsistinin konusma tutanaklari) surece gore CHP 1989'da cok daha buyuk bir risk aldi. Teror sorunu degil, Kurt sorunu dedi. HADEP'lileri meclise soktu. Birkac yil icinde Hadepliler hapsi, Ozal, Esref Bitlis ve binlerce kurt ve turk de mezari boyladi. Bu risk CHP'nin iktidarina mal oldu. Siz hala CHP'ye giydirin. Bi halt etiginizi sanin. Bugun CHP'yi irkcilikla suclayanlarin haline bakin. Yok sunlar balkandan gelmis, yok zazalar kurt mu? Yok o laz, bu gocmen. Yok bak irkci degilim Arap kiziyla evlendim. Atmaya calistigniz camura gomulmussunuz. TURKiye halklari kardestir! Kulturel Zenginlikleri korunmalidir! Adi ne olursa olsun bir ust kulturde birlesmelidir! Baris surecini saglayacak kosullari programinda dile getirmis olan ve getiren parti CHPdir! Siyasi hesaplarla kurulmus Kurt-Dinci ittifaki baris degildir!