'Türk mucizesi' öldü

Britanya'da yaşayan Zeynep ve Rahim Coşkun çiftinin omurga eğriliği nedeniyle yürüme engelli doğan 16 yaşındaki oğlu Cihan, Tarsus'taki bir özel hastanede geçirdiği bir dizi ameliyat sonucunda yaşamını yitirdi.

MERSİN - Britanya'da yaşayan Zeynep ve Rahim Coşkun çiftinin omurga eğriliği nedeniyle yürüme engelli doğan 16 yaşındaki oğlu Cihan, Tarsus'taki bir özel hastanede geçirdiği bir dizi ameliyat sonucunda yaşamını yitirdi. Aile, ölümün yanlış kan verilmesi ve ardından ortaya çıkan komplikasyonların giderilememesi sonucu olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Savcılık soruşturma başlattı.
1978'de evlenen Kahramanmaraşlı çiftçi 47 yaşındaki Rahim ile 42 yaşındaki Zeynep Coşkun'un üçüncü çocuğu olan, 1989'da ailenin çalışmak için gittiği İngiltere'de aynı yıl dünyaya gelen Cihan'ın omuriliğinde eğrilik saptandı. Britanyalı doktorlar, riskli görerek Cihan'ı ameliyat etmedi.
Bir umutla Türkiye...
Tekerlekli sandalyedeki Cihan üç yıl önce, ortopedik ameliyatlarıyla tanınan Tarsus'taki Özel Ömer Sayar Hastanesi'ne getirildi, 2002 ve 2003'teki iki ameliyat sonucu 'walker' denilen aletle yürümesi sağlandı. Bu, 'Türk mucizesi' başlığıyla gazetelere de konu oldu. Ancak beline takılan platinler kırıldı, geçen yıl iki ameliyat daha geçirdi. Bu platinler de kırıldı, 10 Kasım'da beşinci ameliyatını oldu. İddiaya göre altı buçuk saat süren ameliyatta, başka bir kan grubu verildi. Odasına alındığında vücudu sarardı, kusmaya başladı, idrarından kan geldi. Mide kanaması teşhisi konulup, bu yönde tedaviye çalışıldı. Sonuç alınamayıp genel durumu bozulunca, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi.
Günlerce komada kalıp 24 Kasım'da yaşamını yitiren Cihan'a, ameliyatta 'hatalı kan verildiği ve ortaya çıkan komplikasyonda ilk müdahalenin gereği gibi yapılmamış olabileceği' teşhisi konuldu. Aile, hastane sahibi ve başhekim Dr. Ömer Sayar hakkında savcılığa 'ihmal sonucu ölüme sebebiyet' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Savcılığın talimatıyla otopsi yapılan Cihan, ardından Kahramanmaraş'ta toprağa verildi.
Başhekim yalanladı
Cihan Coşkun'a yanlış kan verildiği iddiasını reddeden Dr. Sayar ise Coşkun'a kan verildikten 8-10 saat sonra, kan uyuşmazlığı sorunu yaşandığını savundu. Sayar şöyle devam etti: "Kan uyuşmazlığı sorunu ortaya çıkınca hemen Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk ettik. Çocuk, 2-3 gün iyiydi. Ancak daha sonra fenalaştı. Hastanede çocuğa akciğer ödemi gelişmiş teşhisinde bulunulmuş ve çok miktarda sıvı verilerek, makineye bağlanmış. Coşkun yanlış kan verme olayından ölmedi. Verilen kan ve hastanın kanı Tarsus Devlet Hastanesi ve Kan Bankası'nca tahlil edilmiş ve kullanılmasında sakınca olmadığına dair rapor alınmıştı."


    http://www.radikal.com.tr/7648617648610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.