Türk NASA'sı masaya yatırılıyor

Hava Kuvvetleri'nin düzenlediği 'Dünyada
uzay çalışmaları ve Türkiye'nin potansiyeli' konulu sempozyumda, Türkiye'nin uzay kabiliyeti ve 'uzay hukuku' tartışılacak.
Haber: MURAT GÜRGEN / Arşivi

ANKARA - Hava Kuvvetleri'nin düzenlediği
'Dünyada uzay çalışmaları ve Türkiye'nin potansiyeli' konulu sempozyumda, Türkiye'nin uzay kabiliyeti ve 'uzay hukuku' tartışılacak.
Milli Güvenlik Kurulu'nda kurulması kararı alınan Türkiye Ulusal Uzay Ajansı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 90. kuruluş yıldönümü kapsamında 30-31 Mayıs'ta Ankara'da düzenlenecek sempozyumda ele alınacak. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin'in açış konuşmasıyla başlayacak sempozyumda, kamu kuruluşları yanı sıra, üniversite ve firma temsilcileri ile yabancı uzmanlar da konuşmacı olacak.
Sempozyumun başlıca konuları arasında, Türkiye'nin kazanılması öngörülen uzay kabiliyeti kapsamının yanı sıra, daha önce ismi dahi anılmayan 'uzay hukuku' da yer alıyor. Kurulacak uzay ajansının teşkilat yapısı ve sorumluluğunun görüşüleceği sempozyumda, uydu haberleşme sistemi, uydu yer istasyonları, fırlatma sistemleri, uzaktan algılama ve dünyada uzay faaliyetlerinin geleceği konuları değerlendirilecek.
90. yıl kutlamaları İzmir'de görkemli bir gösteriye de sahne olacak. 30 Mayıs'ta başlayacak gösterilerin ilk iki gününde Türk Yıldızları'nın yanı sıra, İngiltere'den Red Arrows ve İtalya'dan Frecce Tricolori hava akrobasi grupları körfez üzerinde gösteriler sunacak.
17 ülke katılacak
Gösteriler 1-2 Haziran'da Çiğli'de devam edecek. ABD'nin ünlü hayalet uçağı B-1'in de sergileneceği gösterilere, 17 ülkeden 65 uçağın katılması kesinlik kazandı. Yunanistan'ın da birkaç gün içinde katılıp katılmayacağını bildirmesi bekleniyor.