Türk: Nevruz bayramı öncesi DTP'ye yapılan baskı artıyor

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Nevruz çalışmalarına başladıkları günden beri üzelerinde yoğun baskı kurulduğunu belirterek, "İl başkanlarımız tutuklanıyor.

ANKARA - DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Nevruz çalışmalarına başladıkları günden beri üzelerinde yoğun baskı kurulduğunu belirterek, "İl başkanlarımız tutuklanıyor. Her gün bir ilimizde arama yapılıyor" dedi.
Türk dün parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu: "Nevruz kutlamalarında hoşgörü ortamının gelişmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Nevruz çalışmalarına başladığımız günlerden beri partimiz üzerinde yoğun baskılar gelişti. Nevruz'u bayram olarak görüyoruz, parti olarak tutumumuz bu yönde olacak. Gerginliğe izin vermeyeceğiz. Farklı günlerde kutlama yerine Nevruz'u 21 Mart'ta kutlayacağız."
Aydoğdu'ya üç yıl istendi
"Kerkük'e yapılan saldırıyı Diyarbakır'a yapılmış sayarız" şeklindeki açıklaması nedeniyle 23 Şubat'ta tutuklanan DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu hakkındaki iddianame tamamlandı. Aydoğdu hakkında 'Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek' suçundan Asliye Ceza Mahkemesi'nde üç yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. PKK'ya destek verdikleri iddisıyla gözaltına alınan, DTP İzmir İl Başkanı Mehmet Mehdi Arslan'ın da bulunduğu 13 DTP'li dün adliyeye sevkedildi. Arslan ve yedi partili tutuklandı, değerleri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Mersin'de kutlama izni verilmedi
Mersin Valiliği, DTP Mersin İl Teşkilatı'nın 17 Mart'ta düzenlemek istediği erken Nevruz kutlamalarına güvenlik gerekçesiyle onay vermedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Tertip Komitesi'nin Nevruz kutlamalarının yapılacağı alana katılımcıların taşınması için araç talebini reddetti. Belediye yetkilileri, geçmiş yıllardaki Nevruz etkinliklerine yapılan araç tahsisleri yüzünden belediye hakkında açılan soruşturmalar nedeniyle talebin Valiliğe yapılmasını istedi. DTP Kars İl Başkanı Mahmut Alınak'ın Nevruz kutlamaları için dağıttığı, "Newroz Bayramınız Kutlu Olsun" başlıklı bildiri de 'w' yüzünden toplatıldı. Alınak, "Kardeşlik nutuklarının palavra olduğu ortaya çıktı. Nevruz bildirilerimiz 'w' yüzünden yasaklanıp toplatıldı" dedi.
(Radikal, dha, anka, aa)