Türk: Öcalan için AİHM'in kararı bekleniyor

Adalet Bakanı, Öcalan'ın idam cezasıyla ilgili olarak, "AİHM kararını bekliyoruz. O karar geldiği zaman, TBMM ülke yararını gözeterek kararını verecektir" dedi.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Abdullah Öcalan hakkında verilen idam cezasıyla ilgili olarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararının beklendiğini belirterek "O karar geldiği zaman, TBMM ülke
yararlarını gözönünde bulundurarak, kararını verecektir" dedi.
Galatasaray Üniversitesi'nde dün başlayan 'Avrupa-Akdeniz alanındaki hukukçuların eğitim semineri'ne katılan Türk, gazetecilerin son gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı. Türk, Öcalan hakkında verilen idam cezasının uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin bir soruya şu karşılığı verdi:
"Bilindiği gibi Öcalan AİHM'e başvurmuştur. AİHM bir ihtiyati tedbir kararıyla esas hakkında karar verinceye kadar, kararın infaz edilmemesini istemiştir. Hükümetimiz, buna uyarak AİHM'in vereceği karara kadar, Yargıtay'ca verilen ve kesinleşmiş olan idam cezasının TBMM'ye gönderilmesine yer olmadığı sonucuna varmıştır. Öcalan konusunda AİHM kararı beklenmektedir. O karar geldiği zaman, şüphesiz bu konuda yetkili olan TBMM ülke yararlarını gözönünde bulundurarak, kararını verecektir."
Bakan Türk, mahkemenin Öcalan hakkındaki idam cezasının, bir insan hakkında verilebilecek en ağır karar olduğunu ifade ederek, bunun yerine getirilmesinin diğer mahkeme kararlarından biraz daha farklı bir nitelik taşıdığını dile getirdi.
Türk, "O nedenle yetkili organ TBMM, bir idam cezasının yerine getirilmesine karar verirken, cezaların caydırıcılığı, ülkedeki
toplumsal barış, bütün bunları gözönünde tutarak kararını verir" diye konuştu.

'ÖLÜM ORUÇLARI TERÖR EYLEMİ'

'Ölüm oruçlarıyla ilgili bir çağrısı veya açıklaması olup olmadığı' şeklindeki bir soru üzerine de Türk, şunları kaydetti:
"Ölüm oruçlarının hiçbir anlamı yok. Bu da bir çeşit terör eylemidir. Çünkü bu eylemde, insanları ölüme sevketmekle, hükümetin yasadışı örgütlerin bazı taleplerini kabul etmesi beklenmektedir."