Türk: Öcalan'ın nakli söz konusu değil

Adalet Bakanı, 'koşullarda değişiklik olmadıkça' Abdullah Öcalan'ın İmralı Cezaevi'nden naklinin söz konusu olmadığını söyledi.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, 'koşullarda değişiklik olmadıkça,' Abdullah Öcalan'ın başka yere naklinin söz konusu olmadığını söyledi.
Samsun'un Bafra ilçesinde, Esnaf Kefalet Kooperatifi Hizmet Binası açılışı ile Türk Hava Kurumu Bafra Şubesi'nce düzenlenen plaket törenlerine katılan Türk, ziyareti sırasında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Türk, TCK'nın 313. ve 314. maddeleri kapsamındaki çete suçlarıyla ilgili yargılamanın ağır ceza mahkemelerine devrinin, DGM'lerin iş yükünü hafifleteceğini söyledi. DGM'lerin kurulduğu günden bu yana tartışma konusu olduğunu belirten Türk, şöyle konuştu:
"Türkiye'de birçok kişi DGM'lerin görevini tamamladığı kanısındadır. Oysa, Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu koşullar bakımından gereklidir. Ancak DGM, Türkiye'de sadece 8 ilde vardır. Bu da büyük bir iş yığılmasına neden olmuştur. İş yığılmasını hafifletmek ve daha verimli çalışmasını sağlamak için böyle bir düzenlemeye gidilmiştir. Hem bu maddeler kapsamında cürüm işlemek için teşekkül oluşturulamasının cezalandırılması hem de teşekküllerin işledikleri suçuların cezalandırılması, ağır ceza mahkemelerine ait olacaktır. Böylece uygulamada birlik sağlanacaktır."
Türk, Abdullah Öcalan'nın İmralı Cezaevi'nden nakledilip, nakledilmeyeceği konusundaki bir soruya ise "Öcalan'ın İmralı Adası'nda bulunması üvenlik nedeniyledir. Bu konudaki koşullarda bir değişiklik olmadıkça başka yere nakli söz konsu değildir" dedi.