Türk öğrenciler için ABD'den görücü

Türkiye'nin ABD'deki bilim elçilerinden Prof. Yaman Yener, Makine Mühendisliği Bölümü dekanı olduğu Boston'daki Northeastern Üniversitesi ile Türk üniversiteleri ve TÜBİTAK arasındaki araştırmaların geliştirilmesi hedefiyle kolları sıvadı.
Haber: NAFİZ ALBAYRAK / Arşivi

BOSTON - Türkiye'nin ABD'deki bilim elçilerinden Prof. Yaman Yener, Makine Mühendisliği Bölümü dekanı olduğu Boston'daki Northeastern Üniversitesi ile Türk üniversiteleri ve TÜBİTAK arasındaki araştırmaların geliştirilmesi hedefiyle kolları sıvadı. Yener, işbirliğini artırmak ve öğrenci değişim programı için, üniversite yöneticileri ile bugün Türkiye'de olacak.
Master ve doktora yapan öğrencilerden sorumlu dekan yardımcılığı görevini de yürüten Yener, "ABD'de, Ulusal Bilim Vakfı (NSF) ve NASA'nın arkasında olduğu üç ayrı araştırma merkezinin desteklediği tek mühendislik fakültesiyiz. Bilimsel çalışmalarımızı ve deneyimlerimizi Türk üniversiteleri ve TÜBİTAK ile paylaşmak, işbirliğimizi daha da geliştirmek istiyoruz" dedi.
Northeastern Üniversitesi'nde, 72'si master ve doktora öğrencisi olmak
üzere 110 Türk öğrenci bulunduğunu belirten Yener, "Türk öğrencilerimiz
okulumuzdaki en başarılı öğrenciler. Türkiye'de, ODTÜ, Bilkent, Hacettepe, Koç, Sabancı, Yeditepe üniversiteleri ile görüşüp, Türk öğrencilerimiz için ABD'de eğitim şansını artırmak istiyoruz" bilgisini verdi. Yener, Türkiye'ye yapılacak akademik gezide, Northeastern Üniversitesi'nin akademik işlerden sorumlu dekanı Prof. Dr. Ahmed Abdelal, yardımcıları Prof. Dr. Srinivas Sridhar, Prof. Patrick F. Plunkett ve üniversitenin Rektör Yardımcısı Chris Hopey'in de bulunacağını bildirdi.
Abdelal, Türkiye'deki üniversitelerle, mühendisliğin yanı sıra ekonomik gelişmelere de etkisi olan biyoteknoloji, nanoteknoloji, sanat, tarih, sosyal bilimler dallarında ilişkilerini güçlendirmekten mutlu olacaklarını söyledi. Abdelal, Türk öğrencileri, 'üniversitelerindeki en başarılı öğrenciler' olarak niteledi ve daha çok lisans ya da lisansüstü öğrencisini üniversitelerine çekmek istediklerini ifade etti.
Prof. Sridhar, halen optik ve nanoteknoloji konularında işbirliği halinde olduklarını vurgulayarak, "Başka üniversitelerle bilimsel alanda işbirliği yapmak istiyoruz. TÜBİTAK ile ortak bilimsel araştırmalar yürütmeyi arzuluyoruz" derken, Prof. Dr. Plunkett, Türkiye'ye yapacakları akademik ziyarette, öğrenci değişimi için burs yöntemlerinin araştırılacağını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7448947448940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.