Türk öğrencilere Mehmet Akif'li öğüt

Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve Suudi yetkililerle birlikte Eski Dryah'ı ziyaret etti.


Başarının sırrı

Başbakan Erdoğan Suudi Arabistan ziyaretinin ilk gününde Riyad Uluslararası Türk Okulu'nu ziyaret etti. Öğrencilerle sohbet edip fotoğraf çektiren Erdoğan, gençlere başarının sırrını da öğretti: Oku, düşün uygula, neticelendir.

RİYAD - Başbakan Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan'daki temaslarının ilk gününde, Eski Driyah'ı gezdi, Uluslararası Türk Okulu'nu ziyaret etti. Erdoğan, öğrencilere Mehmet Akif Ersoy'dan öğütler verdi.
Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Naci Koru'nun dün sabah büyükelçilikte verdiği kahvaltıya katılan Erdoğan, daha sonra Eski Driyah'a gitti. Erdoğan ve beraberindekiler burada topraktan yapılan evler hakkında yetkililerden bilgi aldı. Erdoğan, daha sonra yaklaşık 1500 öğrencinin eğitim gördüğü Riyad Uluslararası Türk Okulu'nu ziyaret etti. Erdoğan öğrencilere şöyle seslendi: "Belediye başkanlığımdan beri dört tane öğüdüm olmuştur. Yani dört kelime: Oku, düşün, uygula, neticelendir."
Mehmet Akif Ersoy'dan alıntılar da yapan Erdoğan, ünlü şairin bir öğüdünü öğrencilere şöyle aktardı: "Akif'in bir yakın dostu, oğlunu kendisine gönderir. O da şu nasihati yapar. 'İhtiyar amcanı dinler misin oğlum Nevruz. Ne büyük söyle, ne çok söyle. Yiğit işte gerek. Lafı bol, karnı geniş soyları taklit etme, sözü sağlam, özü sağlam ol, ırkına çek.' Sizleri özü sağlam, sözü sağlam, büyük konuşmayan, karnı geniş soylardan olmayan ama aynen aksine ırkına çeken bir nesil olarak görüyorum."
Erdoğan daha sonra Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz Al Saud tarafından Kraliyet Sarayı'nda kabul edildi ve Kral'la yaklaşık bir buçuk saat görüştü. Kral Abdullah'ın Erdoğan'ı saraya gelişinde kapıda karşıladığı, ayrılırken de kapıya kadar uğurladığı belirtildi.