Türk parası şaşırtır

ABD'li bir kadın Türkiye'de Yeni Türk Lirası'nın kullanıma geçeceğini öğrenince, yanında bulunan 450 bin lirayı, tedavülden kalkmadan değerlendirilmesi amacıyla Konyalı arkadaşına gönderdi.

KONYA - ABD'li bir kadın Türkiye'de Yeni Türk Lirası'nın kullanıma geçeceğini öğrenince, yanında bulunan 450 bin lirayı, tedavülden kalkmadan değerlendirilmesi amacıyla Konyalı arkadaşına gönderdi. Ancak ABD'li kadın, bunu yapabilmek için 1 milyon 200 bin 'eski' Türk Lirası harcamak zorunda kaldı.
Konya'da bölgesel Merhaba gazetesinin yazıişleri müdürü Çetin Oranlı, 1998 yılında Konya'nın Çumra ilçesindeki Çatalhöyük kazılarını incelemek üzere gelen ABD'li 65 yaşındaki Anna Faris'le tanıştı. Oranlı ile Çatalhöyük'te fotoğrafını çektiği Faris arasında daha sonra da karşılıklı elektronik posta mesajlarıyla devam eden iyi bir arkadaşlık başladı. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde oturan Anna Faris, zaman zaman Oranlı'nın kızına hediyeler de gönderdi.
80 cent harcadı
Çetin Oranlı, Faris'in dünya basınını yakından takip ettiğini ve özellikle Türkiye'de yaşanan olayları kaçırmadığını anlatırken, şunları söyledi:
"Türkiye'ye en son gelişinde, ABD'ye dönerken yanında bir adet 250 bin lira ile 2 adet 100 bin liralık banknot para götürmüş. Türkiye'de şu anda kullanılan Türk Lirası'nın kaldırılacağını öğrenince hemen beni aradı. Üzerinde bir miktar para olduğunu, değerlendirilmesi için bana göndermek istediğini söyledi. Ben eski olduğunu anladığım halde duyarlılık gösteren kişiyi kırmamak için kabul ettim. 450 bin lira zarf içinde geldi. Bu paranın ABD'den Türkiye'ye gönderilebilmesi için de posta ücreti olarak 80 cent (yaklaşık 1 milyon 200 bin lira) ödemiş. Maddi açıdan küçük olan bu paranın benim için çok büyük manevi değeri var. Ömrümün sonuna kadar saklayacağım."