Türk 'Schindler' yaşamını yitirdi

'Türk Schindler' diye anılan diplomat Namık Kemal Yolga vefat etti. Yolga, 2. Dünya Savaşı sırasında Paris'te görevliyken,
Nazilerin tutukladığı Türkiyeli Musevileri kişisel girişimiyle kurtarmıştı.

ANKARA - İkinci Dünya Savaşı sırasında Paris'teki Türk Büyükelçiliği'nde 'konsolos muavini' olarak görev yaparken, Nazilerce gözaltına alınan Musevi asıllı Türkleri kurtarmak için büyük mücadele veren emekli büyükelçi Namık Kemal Yolga, dün hayatını kaybetti. Nazilerin toplama kamplarına götürdüğü Musevi asıllı Türkleri kurtardığı için Yolga'ya 'Türk Schindler'i' deniliyordu.
Dışişleri'nin sembolü
87 yaşında ölen Namık Kemal Yolga için Dışişleri Bakanlığı ve TBMM'de tören düzenlendi. Dışişleri Bakanlığı'ndaki törende konuşan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, bakanlığının sembol olmuş bir yakınını kaybetmenin üzüntüsü içinde olduğunu söyledi.
İlk görev yeri Paris
Roma, Paris, Caracas, Tahran ve Moskova Büyükelçiliği ile Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği görevlerinde bulunan Yolga, 12 Eylül 1980'den sonra Danışma Meclisi üyeliği de yapmıştı. Bu nedenle Yolga için Meclis'te de tören düzenlendi. TBMM'deki törene Meclis Başkanvekili Kamer Genç ve Başbakan Bülent Ecevit'in yanı sıra siyasi parti temsilcileri
katıldı.
İlk dış görevi için 1940 yılının nisan ayında 'muavin konsolos' unvanı ile Fransa'nın başkenti Paris'e atanan Namık Kemal Yolga, burada daha sonra filmlere konu olan günler yaşadı. Yolga' nın göreve başlamasından yaklaşık iki ay sonra, Alman ordusu Fransa'yı işgal etmiş, Musevilere yönelik bir cadı avı başlatmıştı.
Tek tek kurtardı
Çok sayıda Musevi'nin gözaltına alınıp ölüm kamplarına gönderildiği bu dönemde Paris'te görev yapan Yolga, Paris yakınlarındaki toplama kampı Drancy'e götürülen Türk asıllı Musevileri Almanların elinden tek tek kurtarıp kendi arabasıyla güvenli yerlere götürerek cesaret örneği sergilemişti.
Namık Kemal Yolga'nın bu azmi sayesinde sadece bir Türk Musevisi, Almanya ve Polonya'daki kamplara götürülmüştü. Yolga, bu çabaları nedeniyle 1998 yılında 500. Yıl Vakfı tarafından düzenlenen bir törenle onurlandırılmıştı.
Yolga, kendisinin kaleme aldığı
'özgeçmişi'nde Fransa'da Naziler'in eline düşen Musevi asıllı Türk vatandaşlarını
kurtarmak için neler yaptığını
şöyle anlatmıştı:
Dayanak Türk Anayasası
"Biz bir Musevi vatandaşımızın Drancy'e yatırıldığını veya Paris ve civarında tevkif edildiğini haber aldığımızda Türk Anayasası'nın vatandaşlarımız arasında din farkı göz etmediği gerekçesine dayanarak teşebbüslere girişiyorduk ve vatandaşlarımızın tahliyesini istiyorduk.
İlk teşebbüs Almanya Büyükelçiliği'nin Paris' deki binasında çalışmaya devam eden bürosu nezdinde bir nota ile tahliye talebinde bulunmaktı.
Arkasından vatandaşımızın bulunduğu yerdeki veya yanındaki Alman bürosuna gidiyordum. Bu teşebbüsler genellikle müsbet karşılanıyordu.
Vatandaşı bazen kendi arabama alarak dönüyordum. Paris'teki görevim esnasında öğrenebildiğim kadarıyla yalnız bize haber veremeyen bir tek vatandaşımız Bordeaux'da tevkif edilerek Almanya'daki kamplara götürülebilmişti."
(Radikal, anka)