Türk, Seyfi için 'empati' istedi

DTP lideri, çocuğa polis şiddetini 'Hakkâri sokakları işkencehane' diye kınarken, kamuoyuna da seslendi: Bu çocuk İstanbul'da dövülmüş gibi tepki gösterin
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, polisin Hakkâri’deki olaylar sırasında bir çocuğa uyguladığı ‘dipçikli’ şiddeti, “Hakkâri sokakları açık işkencehaneye dönüştürülmüştür” diyerek kınadı. 
Hakkâri’de izinsiz gösteri sırasında 14 yaşındaki Seyfi Turan’ı, Özel Harekât polisinin, silahının dipçiğiyle dövme görüntüleri tepkiyle karşılandı. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, parti genel merkezinin önünde basın toplantısı yaparak, olayı sert bir dille eleştirdi. Hiçbir çocuğun şiddet görüntüleri içinde yer almaması için parti olarak azami çaba sarf ettiklerini kaydeden Türk, “Ancak buna rağmen, gösterilere katılan çocuklara yönelik devlet terörü hiçbir hukuki, ahlaki ve siyasi kuralla açıklanamaz” diye konuştu.
Hakkâri’de yaşanan olayı ‘çocukları hedef alan sokak işkencesi’ olarak değerlendiren Türk, “Savaş meydanlarında düşmana yapılması bile yasaklanan bir uygulama, 14 yaşındaki bir çocuğa reva görülmüştür” dedi. Türk sözlerini şöyle sürdürdü:
“O güvenlik görevlisi şundan emindir; o çocuk nasıl olsa taş atan bir Kürt çocuğudur ve ölse bile kıyamet kopmayacaktır. Nasıl olsa Başbakan ve işleri Bakanı arkasındadır, nasıl olsa o çocuk terörist ilan edilmiş bir halkın çocuğudur ve her türlü cezayı çoktan hak etmiştir. İşte bu güvenceler içinde bazı güvenlik görevlileri  düşmanla mücadele eder gibi Kürt halkına karşı bir savaş yürütmektedir. Kürtler ne yazık ki 80 yıldır devleti copla, işkenceyle tanıdılar. Dün Hakkâri’de kafası dipçikle parçalanmak istenen 14 yaşındaki bir çocuk değil, Kürt halkının kafası ve beynidir.”
Türkiye kamuoyuna da seslenen Türk, “Eğer 23 Nisan günü İstanbul’da, Trabzon’da, Edirne’de, İzmir’de bir Özel Harekâtçı polis, bir çocuğu bu şekilde dövseydi nasıl tepki gösterirseniz, lütfen o şekilde tepki gösterin. Empati yapabildiğimiz oranda, birbirimizin duygularını anlayabildiğimiz oranda Edirne Hakkâri’ye daha yakın olacaktır” dedi. 

‘Velev ki taş attı’

DTP’li Türk, gazetecilerin ‘çocukların eylemlere katılması’yla ilgili sorularına da “Çocuk orada duruyordu. Orada dururken silahın dipçiğiyle kafasına vuruyor. Bunu nasıl izah edersiniz? Velev ki, çocuk taş attı. Bunun karşısında onu alıp götürmesi varken, dipçikle vurmasını mı savunacağız?” yanıtını verdi.  DTP Hakkâri Milletvekili Hamit Geylani ise konuyu Meclis gündemine taşıdı.

KESK ve SHP’den tepki

SHP Genel Başkanı Uğur Cilasun ile KESK Genel Başkanı Sami Evren de çocuğu döven polisin en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. 

‘Direnişle iktidarı sarsacağız’
Ahmet Türk konuşmasında 14 Nisan’da başlayan, DTP’lilere yönelik  operasyona da değindi. Operasyonda gözaltı sayısı 299’a ulaştı. 159 kişi tutuklandı. Tutuklulardan üçü DTP genel başkan yardımcısı. 

‘AKP’nin tercihi savaş...’

DTP lideri Türk, operasyonların zamanlamasına dikkat çekerek, “AKP’nin sorunun demokratik çözümünü istemediğini, inkâr ve imha politikalarında ısrar edeceğini göstermektedir. Uzatılan barış elini karşılıksız bırakan AKP, bu tutumuyla barıştan değil; savaştan, acıdan yana bir tercih ortaya koymuştur” dedi. AKP’ye çağrı yapan Türk sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz bu saldırılara rağmen barış ve diyalogda ısrarcıyız. Yok eğer seçim sonrası başlattığınız baskılarla irademizi teslim alacağınızı ve bu şekilde çatışmayı sürdüreceğinizi sanıyorsanız hüsrana uğrayacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın. Partimizi ve halkımızı sindirmeyi hedefliyorsanız, tarihte eşi benzeri görülmemiş demokratik bir direnişle iktidarınızı sarsacağımızı bütün kamuoyuna açıkça ilan ediyoruz.” 
Gazetecilerin ‘Demokratik direnişten ne kastediyorsunuz?’ sorusu üzerine de Türk, “Tabii ki biz siyasetçiyiz demokrasiye inanıyoruz. Sesimizi tepkimizi halkımız ve demokrasi güçleriyle birlikte düşüncelerimizi aktarmaya devam edeceğiz. Yanlışlığı ortaya koymada kararlı davranacağız” yanıtını verdi.
Korgeneral Rasim Arslan’ın, 23 Nisan törenlerine katılmayan Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir’in isim plakasını ayağıyla itmesini de değerlendiren Türk, “Tekmelenen Osman beyin plakası değil, Türkiye halkının DTP’den yana koyduğu iradesidir” dedi.