Türk siyasetinde yarım asırlık isim: Bülent Ecevit

Türk siyasi yaşamında yarım yüzyıldır önemli rol üstlenen Bülent Ecevit, 1925'te İstanbul'da doğdu.

ANKARA - Türk siyasi yaşamında yarım yüzyıldır önemli rol üstlenen Bülent Ecevit, 1925'te İstanbul'da doğdu. Babası Prof. Dr. Fahri Ecevit CHP milletvekili, annesi ressam Nazlı Ecevit ise Güzel Sanatlar Akademisi'nin
ilk kız öğrencilerindendi.
1944'te Robert Koleji'ni bitirdi. Ankara Üniversitesi DTCF'de İngilizce filolojisi okurken, Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nde çalışmaya başladı. Yükseköğrenimini tamamlayamaması, Ecevit'in Cumhurbaşkanı adaylığı önündeki tek engel oldu.
1946'da Rahşan Aral ile evlenen Ecevit, aynı yıl Londra Basın Ataşiliği'ne atandı. Ulus, Yeni Ulus, Halkçı ve ABD'deki Winston Salem Journal gazetelerinde çalıştı. 1957'de Rockefeller Bursu'yla Harvard Üniversitesi'nde Ortadoğu tarihi ve sosyal psikoloji üzerine çalıştı. Aynı
yıl yurda döndü ve siyasete atıldı.
İşçi haklarına damga vurdu
1957'de CHP'den Ankara Milletvekili seçilen Ecevit, 1961-1965 İnönü hükümetlerinde Çalışma Bakanlığı yaptı. Grev, lokavt ve toplu iş sözleşmesi
hakları, Ecevit'in bakanlığı döneminde yasalara girdi.
Ortanın solu hareketinin öncülüğünü yapan Ecevit, 1966'da CHP Genel Sekreterliği'ne seçildi. 12 Mart 1971 muhtırasını 'CHP'nin iktidar mücadelesini engelleme hareketi' olarak değerlendiren Ecevit, Nihat Erim hükümetine bakan verilmesine karşı çıktı. Bu nedenle İnönü ile arası açıldı. Genel sekreterlikten istifa etti. Uyuşmazlığı çözmek için toplanan 5. olağanüstü kurultayda Ecevit'i destekleyen Parti Meclisi güvenoyu alınca İnönü istifa etti.
14 Mayıs 1972'de CHP Genel Başkanı seçildi, parti 1973 seçimlerinde birinci parti konumuna yükseldi. Ecevit CHP-MSP koalisyonunun başbakanıyken 20 Temmuz 1974'te Kıbrıs'a harekât düzenlendi.
DSP'yi Rahşan Ecevit kurdu
12 Eylül 1980 darbesinin ardından Demirel ile birlikte Hamzaköy'de, siyasi yasaklı konumuna düşünce CHP Genel Başkanlığı'ndan istifa etti. 1982'de dış basına verdiği demeçler nedeniyle iki kez tutuklandı.
Askeri yönetim, 1983'te siyasi partilerin kurulmasına izin verdi. Ecevit yasaklı olduğu için DSP, eşi Rahşan Ecevit tarafından kuruldu. Ecevit, 13 Eylül 1987'de DSP Genel Başkanlığı'na seçilebidi. 1987 seçimlerinde partisi ülke barajını aşamayınca siyaseti bırakma kararı aldı, partililerin
baskısı üzerine 1989'da yine genel başkan oldu.
1991 seçimlerinde DSP barajı aştı ve Ecevit, Zonguldak Milletvekili olarak TBMM'ye döndü. 1995 seçimlerinde DSP, solun birinci partisi oldu. ANAP-DSP koalisyonunda başbakan yardımcısı, ANAP ve DYP'nin dışarıdan desteğiyle kurduğu azınlık hükümetinde başbakan oldu. Bu hükümet döneminde, Abdullah Öcalan yurtdışında yakalanarak Türkiye'ye getirildi. 18 Nisan 1999 seçimlerinde birinci parti olan DSP, MHP ve ANAP koalisyonunu kurdu. Ecevit yine başbakandı.
Kriz, hastalık...
2000 ve 2001 yılında ortaya çıkan ekonomik krizler sonrasında Ecevit, Dünya Bankası'nda çalışan Kemal Derviş'i Türkiye'ye çağırdı. Ekonominin başına getirilen Derviş, koalisyon hükümetiyle birlikte bir dizi yasa çıkarttı. Krizin ilk şoklarının atlatılmasının hemen ardından, 4 Mayıs 2002'de Ecevit hastalandı.
İki ay yatağından kalkamayan Ecevit'in bu durumu, hükümeti sarstı. DSP için için kaynarken, Rahşan Ecevit ile Özkan arasındaki gerginlik had sahfaya ulaştı. DSP Genel Merkezi, Özkan'ı, DSP'ye karşı komplo kuran çevrelerle işbirliği içinde olmakla suçlandı. Özkan, Ecevit'e "Siyaseti birlikte bırakalım" önerisi götürdü. Ecevit, sağ kolu Özkan'ın istifasını istedi. İsmail Cem, Hüsamettin Özkan ve Kemal Derviş yeni bir siyasi oluşum için bir araya gelince DSP adeta ikiye bölündü, 136 olan milletvekili sayısı 58'e kadar düştü.
Sonun başlangıcı
Derviş, ekonominin istikrarlı bir hükümete ihtiyacı olduğunu belirterek erken seçim istedi. 'MHP'siz yeni hükümet senaryoları konuşulmaya başlandı. Bu arayışlardan rahatsız olan MHP lideri Devlet Bahçeli, erken seçim silahı çekti. Erken seçime karşı çıkan Ecevit, ANAP'ın da 'Evet' demesi üzerine yalnız kaldı ve Meclis'ten erken seçim kararı çıktı. Yürümekte ve konuşmakta güçlük çeken Ecevit, seçimlerde etkin bir kampanya yürütemedi. Bir önceki seçimlerin birinci partisi DSP, 3 Kasım'da yüzde 1.2 oyla tarihi bir yenilgi aldı. Seçim öncesinde aktif siyaseti bırakacağını açıklayan Ecevit, bu açıklamanın gereğini 1.5 yıl sonra dün yerine getirdi.