Türk tankları Irak'taki üsten çıktı

Türkiye'nin Kuzey Irak'ta operasyon için kararlı tutumu sürerken PKK'yla peşmergelerin çatıştığı 1996 yılından bu yana Kuzey Irak'ın Begova, Kanimasi, Bamerni ve Amediye bölgelerinde konuşlanmış bulunan Türk birliklerinde dün hareketlilik göze çarptı.

ZAHO - Türkiye'nin Kuzey Irak'ta operasyon için kararlı tutumu sürerken PKK'yla peşmergelerin çatıştığı 1996 yılından bu yana Kuzey Irak'ın Begova, Kanimasi, Bamerni ve Amediye bölgelerinde konuşlanmış bulunan Türk birliklerinde dün hareketlilik göze çarptı. Bamerni Havaalanı içinde bulunan yaklaşık 10 tank, üssün dışına çıkarak açık arazide konuşlandırılırken namluları PKK'lıların yoğunlukta bulunduğu söylenen Zap Vadisi ile dağlara çevrildi.
Bölgesel Kürt Hükümeti'nin talimatıyla özellikle Türkiye sınır kesiminde bulunduğu belirtilen PKK'lıların yolları özel eğitimli ağır silahlarla donatılmış peşmergeler tarafından kesildi. Dağdaki PKK'lıların kentlerdeki yandaşları arasındaki bağlantılarını kesmeye çalışan Peşmergeler 24 saat görev yapıyor. Kuzey Irak'ın Türkiye sınır boyunda daha önce irili-ufaklı küçük kamp alanları bulunan PKK'lıların bu güvenlik önlemleri karşısında hareket etme olanaklarının azaldığı ve daha iç kesimlerdeki kış kamplarına çekildikleri öne sürüldü.