Türk TIR şoförü AB'nin vize kalkanını deldi

Türk TIR şoförü AB'nin vize kalkanını deldi
Türk TIR şoförü AB'nin vize kalkanını deldi

Avrupa Adalet Divanı, şoför Mehmet Soysal?ın vize isyanına hak verdi.

Vize engeline çarpınca Almanya devletinden şikayetçi olan TIR şoförü Mehmet Soysal, açtığı davayı kazandı. Avrupa Adalet Divanı 'İş için Avrupa'ya gelen Türklerden vize istenmez' dedi
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - TIR şoförü Mehmet Soysal, Berlin Eyalet Mahkemesi’nde açtığı ‘vizesiz Avrupa’ davasını kazandı. Mahkeme, Avrupa Adalet Divanı’nın “İş için Avrupa’ya gidecek Türklerden vize istenemez” görüşü üzerine Soysal lehine karar aldı.
Ancak diplomatik kaynaklara göre karar, tüm Türk işçiler için ‘emsal’ niteliği taşımıyor. Tüm Türk işçileri kapsayacak bir kararın Avrupa Konseyi’nden çıkması gerekiyor ki, Konsey bu yönde olası bir karar için Türkiye’ye yeşil ışık yakmıyor.
Soysal, yıllarca Türkiye’deki bir firma adına, Türkiye’de kayıtlı TIR’larla  Avrupa’ya mal taşıdı. Bunun için her seferinde Almanya’nın Türkiye’deki temsilciliklerinden vize aldı. Ancak Alman makamları, 2000’den sonra Soysal’a vize vermedi. Gerekçe ‘Soysal’ın kullanacağı TIR’ın Alman plakalı olmasıydı’. Soysal, mahkemeye giderek Alman devletinden şikâyetçi oldu. Berlin mahkemesi de Avrupa Adalet Divanı’ndan görüş istedi.
Adalet Divanı ise bu konudaki kararını 1973 tarihli Katma Protokole dayandırdı. Divan, bu metnin ‘Türkiye’de yerleşik bir şirket hesabına çalışıp bu şirket için AB üyesi bir devletin topraklarında hizmet vermek isteyen TC vatandaşlarına vize uygulanmasını öngörmediği’ne hükmetti. Soysal’a vizesiz Almanya yolu açıldı.
Türk diplomatlara göre karar, ‘bireysel bir başvuru sonucunda alındığı için’ herkesi kapsayamıyor. Bu yönde genel bir kararın Avrupa Konseyi’nden çıkması gerekiyor. Konseyin böylesi bir karar için Türkiye’ye yeşil ışık yakmadığını belirten yetkililer, “Türk işçilere  kolay vize verileceğini beklemek yanlış olur” dedi.
AB’li diplomatlar da kararın Türkiye’ye kazanımlar getirdiğini ancak, hiçbir şekilde tüm Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa yolunun açıldığı şeklinde algılanmaması gerektiğini söyledi. 

‘Karar kazanım getirdi ama...’
Aynı diplomatlara göre karar, Türk iş adamı ya da şirket çalışanlarına, ‘iş amacıyla AB’ye yapacakları seyahatler’de vizeden muafiyet getirdi. Fakat AB üyesi ülkeler bu durumda ‘vize başvurusu’ yerine muhtemelen ‘vizeden muafiyet başvurusu’ uygulamasına geçecek.
Aynı diplomatlara göre Berlin mahkemesinin Avrupa Adalet Divanı’nın görüşüne uygun verdiği kararın metni bu ülkedeki (Almanya) uygulama açısından önem taşıyor. Avrupa Adalet Divanı’nın kararının resmi gazetede yayımlanarak kesinleşmesiyle Türkiye’nin üye ülkeler arasında uygulama birliği sağlanması açısından Avrupa Komisyonu’nu inisiyatif almaya zorlaması bekleniyor.

Bağış: Umut verici
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Adalet Divanı’nın kararını değerlendirirken, “Karar Türk vatandaşların, AB ülkelerine vize taleplerinde yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi açısından umut verici. Ama detaylı bir hukuki değerlendirmeye ihtiyaç vardır. Bu karar AB makamlarının Türklere karşı ön yargılı ve taraflı davrandığı yolundaki kaygıların giderilmesinde ve karşılıklı ortaklığın tesisinde önemli bir adımdır.

‘Çok sevinmeyin!’
Vizesiz Avrupa Araştırma Grubu Başkanı Prof. Dr. Harun Gümrükçü, Avrupa Adalet Divanı kararını, “48 milyon kişinin önü açıldı. İşverenlerimiz, gazeteciler, öğretim üyeleri, hizmet sektöründe berberden dansöze herkes bu gruba giriyor” diye yorumladı.
Avrupalı diplomatlarsa kararın turistik ziyaretleri kapsamadığını vurgulayarak AB’nin temyiz hakkına dikkat çekti, “Ne yazık ki, Türkler için çok da sevindirici bir durum yok ortada” dedi.