Türk turistler uzay çağında

Kapılarını dokuz ay önce turizme açan Rusya'daki MIR Uzay Üssü'ne 65 kişilik ilk Türk kafilesi gitti; kişi başı 660 dolar.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Kış turizmi, doğa turizmi, eğlence turizmi derken, şimdi sırada uzay turizmi var.
Dokuz ay önce uzay meraklılarına kapılarını açan, hatta ABD'li işadamı Tito'yu uzaya fırlatan Rusya'daki MIR Uzay Üssü, bu turizmin gelişmesinde en büyük paya ve tabii ki paraya sahip olacağa benziyor. Uzay turizmine Türkiye'de yaşayanlar da kayıtsız kalamadı ve MIR'e ilk gidenlerden olmak isteyen 65 kişi yola çıktı bile. Siz bu satırları okurken 65 uzay turisti 'fezanın' sırlarının bir kısmını keşfediyor olacak.
En çok Kıbrıslı gidiyor
Türkiye'den MIR'e turist götürmeyi ilk akıl eden, Tura Turizm Operasyon Müdürü Arif Bilengil oldu. Rusya'ya turist götüren Bilengil, MIR'in kapılarını meraklılara açması ardından çalışmalara başladı. Beş aylık bir mücadele ardından Rusya'dan gerekli izinleri aldı ve cumartesi saat 02.30 itibarıyla ilk yolcuları götürdü.
İlanlarına 'MIR Uzay Üssü'nü ekledikten sonra ilgiyle karşılaştıklarını belirten Arif Bilengil, "Düzenlediğimiz turlara MIR eklenince, daha cazip hale geldi. Türkiye'de uzaya dair çalışmalar olmadığı ve zaten ABD de bu konuda kapalı olduğu için, Rusya çekti. Ama ilk tura en çok ilgiyi gösterenler Kıbrıslılar" diyor.
Yerçekimsiz 20 saniye
MIR Uzay Üssü'ne düzenlenen gezi, beş günlük paketin içinde yer alıyor. Türkiye'den giden 65 kişi, uzay üssünde 40 metre boyunda ve 240 km. hızla dönebilen santrfüje de girecek.
Yerçekiminin olmadığı alanda 20 dakika kalınacak, ancak havada olma süresi 20 saniye. Süre çok kısa ancak, zaten daha fazlası için sağlığınızın elverişli olması ve bazı testlerden geçmeniz gerekiyor. Bilengil, tur fiyatının 660 dolar (yaklaşık 950 milyon lira) olduğunu belirtirken, bunun çok ucuz olduğunu söylemeden de geçemiyor. Çünkü MIR'de 20 milyon doları bulan paketler bile var.
Türkiye'den MIR'e gidecek ilk turist kafilesinde yer alan 25 yaşındaki Avşar
İbar, heyecanını gizleyemiyor. Seyahat etmeyi çok seven ve pek çok ülke gezdiğini anlatan İbar, özellikle yerçekimsiz alanı çok merak ettiğini söylerken, "Uzay turizmi Türkiye'de pek bilinmiyor. MIR Uzay Üssü'ne Türkiye'den ilk gidenlerden biri olmak çok güzel bir duygu. Tur şirketinin ilanını gördüğümde çok ilgimi çekti. Formu-la 1 yarışçısı Mika Hakkinen de orada eğitim almış" diyor.
'En güzeli ilk olmak'
Siz bu satırları okurken MIR'de uzayın sırrını keşfedeceklerden biri de Bahadır Aksoy olacak.
Eşiyle birlikte gidecek olan Bahadır Aksoy, önce Rusya'daki 'Beyaz Geceler'e katılmak istediklerini, ancak programa MIR' in de dahil edildiğini gördüğünde çok sevindiğini anlatıyor.
Türkiye'de uzaya dair herhangi bir çalışma olmadığını söyleyen Bahadır Aksoy, MIR'i ilk görenlerden olacağı için mutlu.
İster kozmonot ol ister savaş pilotu
Uzay turizmini keşfeden Rusya, çeşitli paketler de hazırlamış. 20 milyon dolara kadar (yaklaşık 29 trilyon lira) geziler bile var. Geçtiğimiz aylarda uzaya fırlatılan ABD'li işadamı Dennis Tito'nun aldığı 20 milyon dolarlık paket, bunlardan biri.
Kim bu parayı öder diyebilirsiniz, ama şimdiden bir Alman başvurmuş. Ancak uzaya fırlatılma süreci biraz meşakkatli. Başvurudan sonra hakkınızda detaylı bir güvenlik araştırması yapılıyor. Eğitimler ve sağlık testleriyle beraber bu süre beş ayı buluyor. Sonra 'Merhaba uzay'.
Bir diğer paket ise 200 bin dolar (yaklaşık 290 milyar lira) değerinde. Ancak bu pakette uzaya değil, atmosfer dışına şöyle bir gidip geri dönüyorsunuz. 12 kişilik bir Fransız grubu yılbaşından sonra bunun için eğitim almaya başlıyor.
Bunun bir altındaki paket ise 20 bin dolar (yaklaşık 29 milyar lira). Bu pakette uzaya gitmek için gereken tüm eğitimleri alıyorsunuz, ama ne uzaya ne de atmosfere çıkıyorsunuz. Yani maksat eğitim almak. Bilengil, Formula 1 yarışçısı Hakkinen'in yarışlarda daha iyi performans sergilemek için 200 bin dolarlık paketi aldığını hatırlatıyor.
MİG'lerle de uçabilirsiniz
Bunların yanı sıra bir diğer heyecanlı bölüm, savaş uçağı MIG 25, 27 ve 29'ların bulunduğu paket. Bunlar çift kişilik uçaklar.
6 bin 700-9 bin 500 dolar ödeyerek savaş uçaklarıyla gezebilirsiniz. 45 dakika uçma imkânınız var. Uçaktaki basit işlemleri de yapmanıza izin veriliyor. Türkiye'den de MIG'lerle uçmak için talip olan birkaç kişi var. Arif Bilengil bir haftalık MIG paketini 15-20 bin dolara gerçekleştirmek istediklerini söylüyor.
Fotoğraf çekmek yasak
MIR Uzay Üssü'nde 7 bin 500 kişi çalışıyor. Aileleriyle burada yaşadıkları düşünüldüğünde MIR 25-30 bin kişilik nüfusuyla küçük bir şehir adeta. Rusya, MIR'i turizme açarak büyük bir gelir elde etmeyi planlıyor ama, burası askeri bir bölge olduğu için gezdirilmeyen çok sayıda bölüm bulunuyor.
Ziyarete gelen turistler güvenlik nedeniyle fotoğraf da çektiremiyor. Yani 'Ben MIR'deyken...' diye anlatmaya başlayacağınız anılarınıza, maalesef fotoğraf desteği yok.