Türk turizminin acilen bir test sonucuna ihtiyacı var

Türk turizminin acilen bir test sonucuna ihtiyacı var
Türk turizminin acilen bir test sonucuna ihtiyacı var

Almanya geçen haftadan beri 18 yaşındaki Rafael Neca?nın (altta) ölümünü konuşuyor.

Alman medyası Kemer'de tatilde aşırı miktarda içki içtikten sonra ölen Alman gencin sahte içkiden öldüğünü iddia etti. Konuyu açıklığa çıkaracak testin sonuçlarıysa hâlâ açıklanmadı

ANTALYA - Ekonomik kriz yorgunu Türkiye’de milyonlarca kişi umutla turizm sezonunun beklerken, Türkiye, uluslararası medyada ‘kaçak içki’ skandalıyla konuşuluyor. Antalya’nın Kemer ilçesinde öğretmenleri eşliğinde tatil yapan 11 Alman üniversite öğrencisinden beşinin alkol aldıktan sonra komaya girmesi, 18 yaşındaki Rafael Neca’nınsa ölmesi, Alman medyasında günün konusu.
Alman medyası, gençlerin, ilk haberlerde yer aldığı gibi ‘aşırı içki’den değil, ‘kaçak içki’ nedeniyle öldüğünü iddia ediyor.
Uluslararası basın ajansı AFP de Alman gencin ölümünü, dünyaya duyurdu. Haberde, ölüm nedeni aydınlatacak testin birkaç gün içinde sonuçlanacağı belirtilirken, 2005 yılında, Türkiye’de 55 kişinin sahte rakı nedeniyle öldüğünü hatırlattı.
RTL ve ARD kanallarında yer alan haberlere göre, Almanya’da bir yüksek okulda öğrenim gören 11 kişilik öğrenci grubu, 22 Mart günü Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Anatolia Otel’e yerleşti. Öğrencilerden beşi aşırı miktarda alkol alınca, otel yönetimi içki vermeyi reddetti. Öğrenciler bunun üzerine yakındaki bir marketten votka aldı. İçki içen Rafael Neca bir süre sonra hareketsiz kalınca öğrenciler otel yetkililerine haber verdi. Otelin karşısındaki Özel Anadolu Hastanesi’nden gelen sağlık ekipleri, alkol komasına girdiği sanılan Rafael Neca’ya ilk müdahaleyi yaptı. Ancak Neca öldü. Cumhuriyet Savcılığı’nın da müdahale ettiği olayın ardından Neca ile birlikte sürekli alkol aldıkları belirtilen 18- 20 yaşındaki dört öğrencinin tedavisi tamamlandı. İki öğrenciyse yoğun bakıma kaldırıldı.

İddia: Denetim yok
Olaya geçen haftadan beri geniş yer ayıran Alman medyası, Türkiye’de kaçak içki yapımı ve satışının yaygınlaştığını, etkili denetim yapılmadığını, bunun sonucunda ölümlerin görüldüğünü savundu. Alman basını, son birkaç haftada Bursa’da beş kişinin ‘sahte rakıdan öldüğünü’ de vurguladı. AFP de, adını
vermeyen bir doktorun “Gençlerin aşırı içkiden mi, sahte içkiden mi öldüğünün anlaşılması için kan örnekleri alındı. Sonuçlar birkaç gün içinde açıklanacak” dediğini duyurdu.?(dha, Radikal)