'Türk ulusu bir üstkimliktir'

Cumhuriyet'in 81. yılı kutlamaları tüm yurtta çeşitli etkinliklerle başlarken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yayımladığı mesajında, Avrupa Birliği üyeliğinin yanı sıra 'Azınlık Raporu' konusuna da yer verdi.

ANKARA - Cumhuriyet'in 81. yılı kutlamaları tüm yurtta çeşitli etkinliklerle başlarken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yayımladığı mesajında, Avrupa Birliği üyeliğinin yanı sıra 'Azınlık Raporu' konusuna da yer verdi.
Mesajında, "Türk ulusunun haklı beklentisi, 17 Aralık'ta yapılacak Avrupa Konseyi'nde katılım görüşmelerine 2005 yılının ilk aylarında başlanması kararının alınması ve ülkemize yönelik ek bir koşul getirilmemesi, ayrımcılık yapılmaması" diyen Sezer, AB'nin içtenlik ve inandırıcılık sınavı vereceğini belirtti.
'Tekil devlet bölünemez'
Sezer, tartışma yaratan 'Azınlık Raporu'nu da eleştirdi. Anayasa' da da yer verilen Türk ulusu kavramının bir üstkimlik olarak kullanıldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Sezer, şunları kaydetti: "Ülke ve ulus yönünden bölünmez bütünlüğü vazgeçilmez gören tekil devlet, özel yaşam alanında kalmak koşuluyla altkimlikleri benimser; çünkü, farklı altkimlikler toplumun zenginliğidir. Birlikte yaşayan toplulukların, kültürel haklar dışında, etnik, dinsel, mezhepsel kimliklerinin öne çıkarılması ulus-devleti yıpratmanın ötesinde, ulusal birliğe zarar verecek niteliktedir."
Kendisini, 'Yurdun ve ulusun bölünmez bütünlüğünü korumaya ant içmiş bir cumhurbaşkanı' olarak tanımlayan Sezer, "Tekil devlette, ülke, ulus ve egemenlik tektir, bölünemez. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu ve asli öğesi tektir ve Türk ulusudur" dedi.
'Bağrımıza basıyoruz'
Başbakan Tayyip Erdoğan da mesajında, "Yeni nesiller olarak bize bırakılan istiklal ruhunu heyecan ve sadakatle bağrımıza basıyoruz" ifadelerine yer verdi.
TBMM Başkanı Bülent Arınç ise Cumhuriyet'i uygarlık düzeyine ulaştırmada başarılı adımlar atılmasına karşın, henüz hedeflere ulaşılamadığını kaydetti.
Özkök: Üniter devletiz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de, mesajında şunları söyledi: "Türkiye, teklik özelliği olan bir üniter devlettir. Atatürk, 'Ne mutlu Türküm diyene' söylemiyle Cumhuriyet'i, din ve etnik farklılıkları bütünleştiren bir üstkimlik temeli üzerine oturtmuştur. Nitekim, Türk ulusu müşterek Türk kültürünü oluşturmada önemli mesafeler kat etmiştir. 'Halayı çeken, demiri döven, Nasrettin Hoca'yı seven' ulusun kesimleri değil, ulusun bütünü olmuştur. Yine Anadolu, etnik kaynaşmanın etnik ayrışmayı yendiği bir yer haline gelmiştir."
CHP lideri Deniz Baykal da mesajında, 'Azınlık Raporu'nu eleştirdi:
"Lozan'la çizilmiş sınırların tartışmaya açılması, 'Laiklik olmasa da demokrasi olur' aldatmacası ve yapay azınlıklar yaratma niyetleri hiçbir zaman sonuç vermeyecektir."
Arınç: İzci olmak isterdim
Cumhuriyet Bayramı'nın 81. yıldönümü nedeniyle TBMM ve Türkiye İzcilik Federasyonu işbirliğiyle Meclis bahçesi 19 ilden gelen 131 izci öğrenciye açıldı. İzciler Meclis'in ön bahçesinde tahsis edilen yerlere kamp çadırlarını kurdu. İzciler, dün Meclis'i gezdi ve TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın da katılımıyla kamp ateşi yakıldı. Arınç, "Çocukken ben de hep izci olmak istemiştim" diye konuştu.