Türk üniversitelerine Avrupa'dan 'pekiyi'

Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerde yükseköğrenimin standartlarını belirleyen Bologna kriterlerine göre, Türk üniversiteleri 2007'de 'çok iyi performans' gösterdi.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerde yükseköğrenimin standartlarını belirleyen Bologna kriterlerine göre, Türk üniversiteleri 2007'de 'çok iyi performans' gösterdi. Renklere göre, toplam 12 göstergede yapılan değerlendirmede, Türk üniversiteleri kalite notunu, 4'ün üzerine çıkardı. Böylece Türkiye açık yeşil (çok iyi performans) kategorisine yerleşti.
2005 yılında Türk üniversitelerinin ortalama notu 3.44 (iyi performans) olarak belirlenmişti.
Kırmızı renk bulunmuyor
Yüksek Öğretim Kurulu, Bologna kriterlerine göre, 'Türk Yükseköğretiminin 2007 Durum Değerlendirmesi'ni açıkladı. AB'ye üye ülkeler arasında yükseköğretimde standartların yakalanması için oluşturulan kriterlere göre, Türkiye mükemmellik derecesine bir adım daha yaklaştı. Renklerle ifade edilen değerlendirmelere göre, Türkiye 2007'de 3.44 olan notunu 4'ün üzerine çıkararak, sarı renkten, açık yeşil renk kategorisine yerleşti. Kriterlere göre, en mükemmel performans 'yeşil', en düşük performans ise 'kırmızı'yla ifade ediliyor. Türkiye'nin karnesinde hiç kırmızı renk bulunmuyor.