Türk: Uzlaşma yakın

183. gününe giren ölüm oruçlarını sona erdirmeye yönelik çözüm sinyali geldi. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, F tipleriyle ilgili yasa değişikliğini hazırlayan
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - 183. gününe giren ölüm oruçlarını sona erdirmeye yönelik çözüm sinyali geldi. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, F tipleriyle ilgili yasa değişikliğini hazırlayan komisyonda uzlaşmaya yakın olduklarını açıkladı. İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın dün Türk'le görüşmesinde, "Getirilecek değişiklik tasarısını imzalarım, Adalet Bakanlığı da yasa çıkana kadar gerekli hazırlıklarını yapabilir" dediği öğrenildi.
'İdari düzenlemeyle olmaz'
Türk, dün ilk olarak TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. TMY 16. maddesiyle ilgili yasa değişikliği yapmadan, idari düzenlemeyle ortak kullanım alanlarının açılabileceği görüşüne katılmayan Türk, şunları söyledi:
"İdari düzenlemeler yasaya aykırı olamaz. Eğer bu mümkün olsaydı yasa değişikliğiyle uğraşmazdık. Komisyonda bugüne kadar uzlaşma çıkmamıştı, ancak bir iki güne kadar bu konuda yasal değişiklik olacağını zannediyorum."
Türk, öğleden sonra ise, Başbakanlık'ta Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ve İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ile bir saat süren bir görüşme yaptı. Türk, buradan ayrılırken, F tipi cezaevlerinde iletişimi ve ortak kullanım alanlarının hizmete açılmasına engel olan TMY'nin 16. maddesi konusunda İçişleri Bakanı ile görüştüklerini belirtti. Türk, "Bu konuda uzlaşma sağlanmak
üzere olduğunu sanıyorum" dedi. Türk, son durumu aldıktan sonra bir basın
açıklaması yapacağını söyledi.
Bu gelişmede, Radikal'in önceki hafta duyurduğu 'İçişleri yasa değişikliğine karşı, komisyonda uzlaşma yok' haberinin yansımaları da etkili oldu.
Zirveden çözüm sinyali
İçişleri Bakanı Tantan'ın dünkü görüşmede, yasal düzenlemeye kendisinin engel gösterilmesinden duyduğu rahatsızlıkla "Getirilecek değişiklik tasarısını imzalarım, Adalet Bakanlığı da yasa çıkana kadar gerekli hazırlıklarını yapabilir" dediği öğrenildi.
Bunun üzerine gözler Türk'ün açıklaması ve bu açıklamaya eylemci mahkûmların ne tepki vereceğine çevrildi.
Adalet Bakanı Türk, dün bir başka yeni gelişmeyi de şöyle duyurdu:
"Eylemcilerden durumu kritikleşenler, hastanelere kaldırılıyor. Ancak şu anda tedavi sadece bir hastanede olduğundan Ankara, İstanbul'da iki hastane bu iş için ayrıldı, bunları bir haftada hizmete sokacağız. Zorla tedavi yok, tedaviyi kabul edenlere hizmet verilecek."
Bu iki hastanenin Ankara'da Fatih Sultan Mehmet Han Hastanesi, İstanbul'da da Bayrampaşa Devlet Hastanesi olarak belirlendiği öğrenildi.