Türk vatandaşlara vizesiz Avrupa yolu açılıyor

Türk vatandaşlara vizesiz Avrupa yolu açılıyor
Türk vatandaşlara vizesiz Avrupa yolu açılıyor
Türkiye ile Avrupa Birliği, Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat yolunu açacak 'geri kabul anlaşması'nda uzlaşmaya vardı. Bu ay içinde imzaların atılması bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilmesinin önündeki bir engel daha aşılıyor. Taraflar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz girebilmesi müzakerelerinde uzlaşmaya vardı.

Karşılıklı çekincelerin giderilmesiyle bir süredir yürütülen yol haritası müzakerelerinde imza aşamasına gelindi.  Uzlaşma çerçevesine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da onay verdi.İmzaların bu ay içinde atılması bekleniyor.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Türkiye, Avrupa Birliği ile uzlaşmanın ardından Haziran 2012'de paraf attığı geri kabul anlaşmasını imzalayacak.  Ardından eşzamanlı olarak vize muafiyetine yönelik müzakereler başlayacak.  Geri kabul anlaşmasıyla Türkiye, kendi üzerinden Avrupa Birliği'ne kaçak yollardan giden üçüncü ülke vatandaşlarını geri almayı kabul edecek.  Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için Meclis onayına geçirilmesi şart. Geri kabul anlaşması yürürlüğe girdikten sonra, karşılıklı bir izleme sürece süreci olacak.  Avrupa Birliği Türkiye'nin; Türkiye Avrupa Birliği'nin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğine bakacak.  Eğer Türkiye, yükümlülüklerini yerine getirir ancak makul bir süre içerisinde Avrupa Birliği vize muafiyeti tanımazsa, Türkiye tek taraflı olarak geri kabul anlaşmasını askıya alabilecek.  İmzalar atılır, süreç işlemeye başlarsa ve süreç içinde herhangi bir sorun çıkmazsa, en az üç yıl sonra, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vizesiz Avrupa kapıları açılacak.


  http://www.radikal.com.tr/1164373116437312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ekimemre - momentum

  Eyvallah kardeş, düzeltmen için.

  Türkiye'de Mültecilik - ekimemre

  "Türkiye, doğusundan gelen yabancılara iltica hakkı tanımıyor." Artık tanıyor, yeni yasayla bu eski uygulama değişti. Suriyelilere de yeni yasa kapsamında mültecilik statüsü veriliyor.

  AB'nin Açık Hava Mülteci Kampı Türkiye - ekimemre

  Ümit kırıcı olmak istemem ama; * İşadamları, sanatçılar, sporcular, gazetecilere çok giriş-çıkışlı 2 ila 5 yıllık vizeler verilecek. - Bu kişiler hizmet sunumu için zaten vize almak zorunda değil, Hollanda ve Danimarka vizeyi kaldırdı, fakat kim işadamı kim hizmet sunmaya gidiyor belli değil. De facto olarak vize devam ediyor. * Vize başvuruları 15 gün içinde sonuçlandırılacak. - Bu zaten mevcut uygulama * Başvuru reddedilirse nedeni yazılı olarak bildirilecek, reddi halinde dava açma hakkı olacak. - Bu zaten mevcut uygulama, döneceğini düşünmüyoruz şeklinde açıklama yapıp reddediyorlar. Dava açmak uzun ve masraflı * Daha önce uzun süre bir AB ülkesinde yaşamış ancak daha sonra Türkiye?ye geri dönüş yapmış olanlara kısa çok kısa süre içinde vize verilecek. - AB ülkesinde yaşamış olanların zaten vize almasına gerek yok, hemen yeniden oturma izni alma imkanları var. Konuyla ilgili mahkeme kararları var ama Türkler kararlardan habersiz dışişleri duyarsız Spiegel'in haberi: Ab wann türkische Bürger leichter in die EU reisen können, ist noch unklar. Dies werde spätestens in dreieinhalb Jahren der Fall sein, sagte Davutoglu. Malmström hielt sich in diesem Punkt zurück und sagte, es sei zu früh, um ein Datum zu nennen. Türk vatandaşlarının vize kolaylığından -vizesiz seyahat değil- ne zaman yararlanacağı belli değil, Davutoglu 3,5 sene derken Malmström tarih vermek için erken dedi. Tek avantaj vize ücreti 35 Euro olacak ve emekliler vs. vize ücreti ödemeyecek.

  ayak oyunu - genco940

  müeyyide gayet açık, üçüncü ülkelerden Türkiye üzerinden kaçak gidenlerin geri kabulü. Bu bir temizlik ameliyesi, diğer bir tabirle deport işlemi. Halen sığınanlar dışında başlatılacak eylemlerle yakalananlarda aynı kapsamda işlem görüp kibarca Türkiyenin imzası karşılığında teslim edilerek ne halin varsa gör denilecek. Mevcut kamplara ilaveten yeni mülteci kamplarının açılması ve bakımları üstlenecek ne için Türkiyeden sözüm ona avrupaya gidecek iş adamı, öğretim görevlisi, devlet memuru,sanatcı ve benzeri kişilere vizesiz girişi temin edilecek diye, peki vatandaş ne olacak yine kuyruklara vize almak için bekleyecek. Beyler serbest dolaşım denilen ve halen yürürlükte olan mevzuatın niye çalıştırılmadığı sorulmuyorda, her zaman istenilene karşı devamlı verme durumuna düşürülüyoruzki. Dik duracaksın yok şöyle olacaksın lafları iç piyasadamı geçerli. AB den sorumlu vatandaşta mal bulmuş gibi simide sarılmış hikaye anlatıyor, adımızı daha nerelere düşürmek nşiyetindesiniz, hala AB ye alınacağınız rüyanızla sizlere iyi geceler. Uyutulsun büyüsün nenni.

  - momentum

  Net bir haber ve net, yalın yorumlar. Doğru: 1- Geri kabul anlaşması Türkiye'ye ne olacağı belirsiz bir risk getiriyor. Ancak göçmenlerin Türkiye'ye iadesi, barındırılması ve ülkelerine gönderilmesi işinde AB finansal destek sağlayacak, bildiğim kadarıyla. 2- Ekonomik sebeplerle Türkiye'den Avrupa'ya göç hemen hemen bitti. Sorun, Türkiye üzerinden Avrupa'ya giden üçüncü ülke göçmenlerinde. 3- Avrupa bu konuda Türkiye'nin üzerine düşeni yapmadığına inanıyor, tıpkı, Türkiye'nin de terörle mücadele konusunda Avrupa'nın üzerine düşeni yapmadığını söylemesi gibi (el elin eşşeğini türkü söyleyerek ararmış). 4- Avrupa sadece göçün önlenmesi değil, iltica ve genel yabancılar politikası konusunda da Türkiye'yi eleştiriyor. Türkiye, doğusundan gelen yabancılara iltica hakkı tanımıyor. Kendisi Avrupa'dan daha katı bir vize, göçmen ve yabancılar sistemine sahip. Avrupa, Türkiye'nin sistemini yumuşatması ve mülteci statüsünü kolaylaştırmasının, Avrupa'ya gelecek yükü hafifleteceğini, bu insanların bir bölümünün Türkiye'de kalacağını hesaplıyor ki, doğru bir hesap. 5- Türkiye'nin, parafe ettiği anlaşmayı imzalaması için başka şartları da vardı: vize muafiyeti görüşmelerinin hemen başlaması, ülkelerin bu konuda AB Komisyonuna yetki vermesi gibi. Sanırım bunlar sağlandı. 6- Çok gezen biri olarak vize serbestisi konusunu, AB üyeliğinin kendisinden bile önemli buluyorum.

  "GELECEKTE BUGÜN" - zırterenköy

  04 ARALIK 3013 (BİN YIL SONRA BUGÜN) AB vize muafiyeti konusunda bugün bir açıklama yapan yetkililer şöyle demişlerdir:Bilindiği gibi bundan tam bin yıl önce,yani 4 Aralık 2013 tarihinde her zaman verdiğimiz müjdelerden birini daha vermiş ve "Aziz vatandaşlarımıza Avrupa ülkelerine vizesiz girişin yolu açılıyor" demiştik.İyiki de vermişiz.Bizde müjdeden bol bişey yok ki!İşte bu yol çalışması nedeniyle AB bizi izlemeye aldı ve en sonunda bin yıl sonra bugün sırtımızı sıvazlayarak bizi çok mutlu eden müjdeyi verdi:"Sizi çok sevdik ve çok beğendik.Bu konuda çok azimlisiniz.O nedenle de sizinle 4013 yılında görüşmelere başlama kararı aldık.Haa,siz bu arada yol çalışmalarına devam edin."İşte bu kadar aziz vatandaşlarımız.Bizim elimizden ne AB,ne ABD,ne de YZ kurtulur.Hem bin yıl dediğin nedir ki?Göz açıp kapayıncaya kadar geçer.Hem 4013 yılına kadar kimbilir daha ne güzel hayaller kurarız!Çünkü hayal kurma konusunda kimse bizim elimize su dökemez!..

  Bir Bu Eksikti! - iaaaa

  Türkiye'yi Avrupa'nın çöplüğü yapma anlaşması...