'Türk vatandaşları AB'ye vizesiz giremez'

'Türk vatandaşları AB'ye vizesiz giremez'
'Türk vatandaşları AB'ye vizesiz giremez'
Avrupa Adalet Divanı, Türk vatandaşlarının hizmet almak için AB'ye vizesiz giremeyeceğine hükmetti.

LÜKSEMBURG - Avrupa Adalet Divanı, Demirkan davasında Türk vatandaşlarının hizmet almak için vizesiz AB 'ye seyahat edemeyeceklerine hükmetti.

2007'de, 17 yaşındayken, Almanya'da yaşayan ailesini ziyaret etmek için vize talebinde bulunan fakat talebi reddedilen Leyla Ecem Demirkan'ın bu ülke aleyhine açtığı davayı karara bağlayan Lüksemburg merkezli AB mahkemesi, hizmet sunan Türk vatandaşlarına tanınan vize muafiyetinin turistler ve tedavi olmak isteyen hastalar gibi hizmet almak isteyenleri kapsamadığını kararlaştırdı.
Avrupa Adalet Divanı, daha önce verdiği Türk vatandaşlarına vize muafiyetini ilgilendiren bir başka kararda, Türk vatandaşlarına hizmet sunumu için AB üyesi ülkelere girişlerinde vize şartı getirilemeyeceğine hükmetmişti.

Tır şoförleri Mehmet Soysal ve İbrahim Savatlı'nın yine Almanya aleyhine açtığı sözkonusu davanın 9 Şubat 2009 tarihli kararında, Türkiye ve Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında imzalanan 23 Kasım 1970 tarihli Katma Protokol'ün 41'inci maddesinin, yürürlüğe girdiği tarihte vize yükümlülüğü bulunmaması nedeniyle, "Türkiye'de kurulu şirketlerde çalışan Türk vatandaşlarına, hizmet sunumu için AB üyesi ülkelere girişlerinde vize şartı getirilemeyeceği şeklinde yorumlanması gerektiğini" kararlaştırmıştı.

AB müktesebatında, turistler, tedavi olmak isteyen hastalar ve akraba ziyaretleri gibi potansiyel ya da fiili hizmet alımını ilgilendiren gruplar ve faaliyetler, hizmet sunumu özgürlüğü kapsamına giriyor. Avrupa Adalet Divanı'nın Demirkan davasında verdiği karar bu anlamda bir geriye dönüşü simgeliyor. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/115228711522875

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MERSİN VE TERSİN - N.Ö.Altanay

  AB. ile yol ayrımına gelme aşamasında sayılırız.Haber VİZE konusundaki AB mahkemesinin kararını "Geriye gidiş" olarak değerlendiriyor ki haklıdır. Lakin daha çok geriye gidişler göreceğiz. TC nin yolu AB ye yönelik değil KABE'ye yönelik.Eskiden 5 vakitte idi şimdi 24 saat.

  Adamlar haklı - brotherlouie

  Bu zamanda para gericilerde AB ülkelerinin bu kadar gericiyi ülkelerine alması demek ortamın karışması ve istikrarsızlaşması demektir.

  Angela Merkel Şansölye kaldığı sürece... - moeztas

  1. AB'ye dolayısıyla Almanya'ya vize kalkmaz, 2. Tükiye AB'ye giremez, Merkel Türkiye'yi AB'de görmek istemediğini, AB'nin "Hıristiyen değerler topluluğu" olduğunu, Türkiye'nin bu toplulukta yeri olmadığını "açık açık" söylüyor. Bizimkiler bu ise "omuz temasıyla/okşamayla halledebileceklerini" sanıyor. 3. AB kriterlerinin 35 başlıkla "açılıp kapanmasını üyelerin oybirliği" ile almasını, 35 başlık açılıp kapanıken her üye ülkeye "2 veto hakkı" verilmesi, yani toplam 35 başlık kere 28 oybirliği kere 2 veto hakkı eder 1960 oylama. AB'nin başına saksı ya da uçak falan düşmezse bu kadar oylamada teklememek mucize. 1960 oylamayı geçtikten sonra Türkiye Avrupa Birliğ üyesi olabilecek...mi acaba? Çünkü daha bitmedi. Bazı ülkeler, mesela Fransa, Türkiye 1960 oylamayı geçse bile, Fransız halkına soracak: "Türkiye AB'ye alınsın mı?" Benim bu yaptığım hesabı AB Bakanımız dahil partisi ve başkanı yapmıyor mu? Tabi ki yapıyor. Ama Türk halkını pembe rüyadan niye uyandırsın ki? Çünkü Tük halkının "Bana güzel birşey söyle, varsın yalan olsun" şakısını çok sevdiğini iyi biliyolar...

  Geriye Dönüş. - Clear

  Son cümle "...bir geriye dönüşü simgeliyor" diye bitmiş.İşte size "key word"...Hem de öyle can alıcı bir key word ki Avrupa tarihinde,Avrupa'nın manevralarını hiç yadsıdmayacak bir key word...Bu gün de aynılar,fırıldak gibiler,canları isteyince ileriye dönerler,istemeyince geriye dönerler.Yeri gelmişken Avrupa hayranlarına,Atatürk'ün çok can alıcı önemde bir sözünü hatırlatayım ve bitireyim "Biz Avrupa'nın BİLİM VE TEKNOLOJİ'sini örnek almalıyız,örf ve adetlerini değil.".Yani huylarını değil.

  Geri kalmışlığa doğru bir adım daha. - Postacı

  AP'yi tanımıyorum diyen Başbakan bizi niye AB'ye almıyorlar diye sitem ediyorsa, Dünyanın gıpta ettiği bir pasif direniş için sövgü dolu sözler sarf ediyorsa. Polise talimatı ben verdim diyebiliyorsa. Yapacak bir şey yok. Bir tane bile gelişmiş müslüman ülkenin olmadığı bir dünyada gelişmekte olan Türkiye'ninde sürekli geri gitmesini anlayabilmiş değilim. Üstelik bu geri gidişe ilerleme diyorlar. İyi mi?