Türk ve Gürcü polisler yılbaşı gecesi kapışmış

Türk ve Gürcü polisler yılbaşı gecesi kapışmış
Türk ve Gürcü polisler yılbaşı gecesi kapışmış
Gürcistan'da kimliğini kaybettiği için yılbaşı gecesi koşarak Sarp Sınır Kapısı'ndan giren 25 yaşındaki O.B.'yi yakalamak isteyen Gürcü polislerle Türk polisler arasında arbede yaşandığı ortaya çıktı.

HOPA - Artvin’in Hopa İlçesi’ndeki Sarp Sınır Kapısı’nda yılbaşı gecesi meydana gelen olay, Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti başkenti Batum’a giden O.B.’nin sınırdan geçiş yaptığı sırada kimliğini kaybetmesiyle başladı.

Gece yarısından sonra Türkiye ’ye dönmek isteyen O.B., polisin ikazına rağmen Gürcistan gümrüğünde araçların geçiş yaptığı koridordan hızla koşarak Türkiye sınırına geçti ve Türk polislerden yardım istedi. O.B.’nin ardından koşan Gürcü polisler de sınırı geçti ve genci vermek istemeyen Türk polisleri ile tartıştı. Taraflar arasında çıkan arbede sırasında bir Türk polisin ayak kemiğinde çatlak oluştu. Polis memuru olay sonrasında rapor alarak izne ayrıldı.

VALİLİK DEVREYE GİRDİ
Gürcü polis, O.B.’yi Batum’daki polis merkezine götürdü, sorguya aldı. Olayın ardından, Sarp Mülki İdare Amiri olan Vali Yardımcısı ile Artvin Valiliği devreye girdi, konu Dışişleri Bakanlığı’na aktarıldı. Türkiye’nin Batum Başkonsolosluğu ile Artvin Valiliği’nin görüştüğü Gürcü yetkililer ilerleyen saatlerde O.B.’yi Türk polisine teslim etti. Türk yetkililer olayın üzüntü verici olduğunu belirterek konunun Dışişleri Bakanlığı nezdinde takip edildiğini belirtti. Yetkililer ayrıca, gencin yaptığı davranışın oldukça tehlikeli olduğunu Gürcü polisinin sınır ihlali nedeniyle silah kullanabileceğine dikkat çekti, bu tür durumlarda kendilerine ulaşılması halinde gerekli işlemlerin yapılacağını hatırlattı.

DHA - Muhammet KAÇAR