'Türk ve Kürt faşizmini ayaklar altına aldık

'Türk ve Kürt faşizmini ayaklar altına aldık
'Türk ve Kürt faşizmini ayaklar altına aldık

AK Parti kurmaylarının gündeminde ‘çözüm süreci’ vardı. Yurdun çeşitli noktalarında toplantılara katılan ve temaslarda bulunan parti yöneticileri, kabine üyeleri ve partinin önemli simaları halktan ve partililerden sürece destek vermelerini isteyerek, muhalefetin tutumunu eleştirdiler.
Partisinin İl Başkanlığı’nın davetlisi olarak Aydın’da bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ‘Akil İnsanların toplumun her kesiminden seçildiğini anımsatarak, “Aralarında müslüman olmayanlar da var. Şimdi diyelim ki sayın İzzettin Doğan birçoğunuza sempatik gelmeyebilir. Ama onun da sempatik geldiği bir kitlesi var. Etyen Mahçupyan size sempatik gelmeyebilir. Sonuçta tek tipli bir heyet kurarsanız bu işin içerisinden çıkamazsınız” dedi.
PKK ile Kürt sorununun aynı olmadığını vurgulayan Çelik, “Ben 7 yaşında ilkokula gidene kadar Türkçe bilmiyordum. PKK maraza çıkarmayan Kürdü, Kürt kabul etmiyor. ‘Ya benim gibi olacaksın ya da hayat hakkı yok’ diyor. Biz sizin istediğiniz gibi Kürt falan olmayacağız. Herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysa başımızın üzerinde yeri var. Biz Kürt faşizmini de Türk faşizmini de ayaklarımızın altına aldık. Irkçılık yanımıza yaklaşamaz. AK Parti bu manada Türkiye’nin sigortasıdır” dedi. 

‘Çözümsüzlük duası’ 

Trabzon Akçaabat’ta bir parti toplantısına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de “3-4 aydır şehit cenazeleri gelmiyor. Bazıları buna üzülüyor. Nerdeyse çözümsüzlük duasına çıkacaklar” dedi. Şahin, “Eğer Türkiye bu konuda başarılı olursa, önümüzdeki yıllar bambaşka bir dönem olacak” diye konuştu.

‘Çözüme Evet Koalisyonu’ndan imza kampanyası

Pek çok akademisyen, gazeteci, sanatçı, yazar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerince oluşturulan “Çözüme Evet Koalisyonu”, Taksim Hill Otel’de kuruluşunu ilan ettiği toplantının ardından sürece destek için imza kampanyası başlattı.
Koalisyon adına açıklama yapan gazeteci Balçiçek İlter, “Biliyoruz ki çözüm yönünde atılan her adım, ölümün bu topraklarda yarattığı kasvetli havanın bir kader olmadığını herkese gösterecek” dedi.