Türk yolcuları köpeklere aratıyorlar

Türk yolcuları köpeklere aratıyorlar
Türk yolcuları köpeklere aratıyorlar
Norveç polisi Oslo Havalimanı'nda THY uçaklarına girip, köpeklerle arama yapıyor. Türk yolcular, uygulamaya tepki gösterirken İstanbul'da da Norveç uçaklarına aynı şekilde karşılık veriliyor.

Takvim'den Alper Sancak'ın haberine göre, Norveç'in başkenti Oslo'da Türk yolcular köpekler tarafından aranıyor.  Takvim'in haberine göre Oslo Havalimanı'nda yaşanan olayda polisin, THY uçaklarında kabin içinde köpekli arama yapması, yolculardan büyük tepki aldı. Aramalara, taşınan nakit para miktarının öğrenilmesi gerekçe olarak gösterildi. Türk elçiliğinin Norveç makamları nezdindeki girişimlerine rağmen, arama tedbirlerinin devam ettiği öğrenildi.

'YOLCULARI RAHATSIZ EDECEK ŞEKİLDE'

İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı raporda özellikle 12 Haziran 2013 tarihinde 9 güvenlik görevlisi ve bir personelle uçak içinde yolcuları rahatsız edecek şekilde arama yapıldığı ifade edildi. Körükteki yığılma nedeniyle THY uçağının gecikmeli olarak kalktığı ve bu yüzden ceza yediği açıklandı. İçişleri Bakanlığı, 'Karşılık' ilkesi uyarınca Türkiye 'den Norveç'e gidecek Norveç pasaportu sahiplerine de aynı güvenlik önlemlerini uygulama kararı aldı.

İstanbul 'dan Oslo'ya uçuş gerçekleştiren Norveç menşeili iki firmayı kullanacak Norveç pasaportu sahiplerine, benzer güvenlik önlemleri uygulanarak uçuş izni verilmeye dün itibariyle başlandı. Norveçli yetkililer, aynı şekilde karşılık verilmesi nedeniyle büyük rahatsızlık yaşadıklarını Türk yetkililerine iletti. Ancak Türkiye'nin uygulaması da devam ediyor.

BÜYÜKELÇİLİK HABERİ YALANLADI

Norveç Büyükelçiliği ise haberi yalanlayarak Takvim gazetesine bir açıklama göndererek yanıt verdi. Büyükelçi Janis Björn Kanavin  tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Takvim’in bugünkü yayınında okuyuculara “Oslo’da kriz” olduğu, Türk Havayolları yolcularına işkence edildiği bildiriliyor, hatta okuyuculara bu uygulamaya işaret eden bir fotoğraf dahi sunuluyor. Bu fotoğraf sahtedir; sahip olduğunuz bilgiler de öyle.

“Oslo’da kriz” yoktur. Son 10 yıl içinde para kaçakçılığına karşı önlemler çerçevesinde şahsıma da birkaç kez köpekli arama uygulanmıştır, ancak Türk Havayolları uçaklarında değil. Türk Havayolları’nın Oslo-İstanbul arası günde iki kez olmak üzere günlük seferleri olması sebebiyle düzenli olarak THY ile Oslo’ya seyahat etmekteyim (hatta en yakın seyahatim geçtiğimiz haftasonu idi). Aslına bakarsanız Türk Havayolları’nın trafiği geçtiğimiz sene içerisinde %40 oranında artmıştır. THY yolcularının çoğu İstanbul üzerinden transit olarak başka ülkelere uçmaktadır.

Bu nedenle, terör veya başka amaçlar için yapılan para kaçakçılığını kontrol altına almak ve engellemek adına gösterilen çabalar doğal olarak Türk Havayolları’nı da kapsamaktadır. Parayı koklamaları için köpeklerin kullanılması (tıpkı uyuşturucu maddeler veya tarım ürünlerinde vs. olduğu gibi) uluslararası genel bir uygulamadır. Bu, Norveç’te de senelerdir varolan bir uygulamadır. Türk Havayolları ile seyahat eden yolcular elbette bu kontrollerden muaf değillerdir.

Takvim, Türkiye’nin Norveç menşeli uçaklar ve yolcuları için misilleme yönünde adımlar attığını yazmakta. Bahsettiğiniz adımlar hakkında Türk makamlarınca tarafıma bir bilgi iletilmemiş olmakla birlikte, suçla mücadele için uluslararası hukuk çerçevesinde önlemler almak elbette her ülkenin hakkıdır. Bugün Büyükelçiliğimiz Takvim’in yaratmış olduğu “Oslo’daki Kriz” sebebiyle tehditler içeren e-postalar ve telefonlar almakta. Bu vesileyle bu cevabı gazetenizde yayınlamanızı, ve okuyucularınıza köpekli terörle mücadele polisini uçak içerisinde gösteren provoke edici fotoğrafın sahte olduğunu ve konuyla ilgili gerçeği hiçbir şekilde yansıtmadığını açıklamanızı talep ediyorum.


  http://www.radikal.com.tr/1165807116580718

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yalan değil - noname99

  Benim başıma benzer hadise iki kez Franfurt'da geldi. Uçaktan inince köpeklerin arasından geçtik. Polis tipini beğenmediği insanlara ekstra pasaport kontrolü yaptı. Sağda solda diğer kapılarda da benzer durum yoktu. İstanbul'dan gelen uçağa özel muamele gösterildi.

  Türk Devletiymiş - ibretnüma

  Türk Devleti ibaresini kullanan kişiler ağır solculardır 2.yorumcu da öyle. Bunlar için Türkiye dışındaki tüm ülkeler ve Türkler dışındaki tüm milletler masum, hakları korunması gerekenlerdir. Olay Türk'a oldu mu Türk de karşılık verdi mi hemen gözleri dolar bunların.

  adamlar haklı - dddddozkan

  Acaba sevgili Türkler'in deliler gibi uyuşturucu kaçırmasından olabilir mi? Bir oranlasak acaba, Norveç'e seyahat eden Türkler arasından adli olaylara karışanlar ile, Türkiye'ye seyahat eden Norveçliler arasında adli olaylara karışanları...Acaba oran aynı mı çıkar, yoksa bizlerin suç oranı daha fazla mıdır? Dünyadaki uyuşturucu pazarının yüzde kaçı bizlerin elindedir, yüzde kaçı Norveçliler'in? Bir oranlayalım.

  nemzetkozi - coban mustafa44

  Valla uzun zamandir aklibasinda yorum okumamistim.Sagol

  Nor... - iaaaa

  Norveç kadar faşist bir ülke daha yok İskandinav coğrafyasında. Bilhassa Türk düşmanlığı din gibi adamlarda.

  / - likapa

  uluslararasi arenada işler böyle yürür.hatta misliyle karşılık vermek gerekir.bize reva görülen muamelenin aynısının katlarını biz onlara görmeliyiz.bu işin insan hakkıyla falan alakası yok.

  Eyy Recep bey, susma bu durum karşısında... - citizen

  Bu Norveçliler hiç mi korkmuyorlar Recep Tayyip beyin hışmına uğramaktan.., Eyy Norveçliler diye söze başlayıp o şiddetli bakışlarını ok gibi üzerlerine fırlatmaktan... Yoksa tanımıyorlar mı hala...Az kalsın Time dergisi yılın kişisi seçecekti, nasıl tanımazlar...