Türk yolcuları köpeklere aratıyorlar

Türk yolcuları köpeklere aratıyorlar
Türk yolcuları köpeklere aratıyorlar
Norveç polisi Oslo Havalimanı'nda THY uçaklarına girip, köpeklerle arama yapıyor. Türk yolcular, uygulamaya tepki gösterirken İstanbul'da da Norveç uçaklarına aynı şekilde karşılık veriliyor.

Takvim'den Alper Sancak'ın haberine göre, Norveç'in başkenti Oslo'da Türk yolcular köpekler tarafından aranıyor.  Takvim'in haberine göre Oslo Havalimanı'nda yaşanan olayda polisin, THY uçaklarında kabin içinde köpekli arama yapması, yolculardan büyük tepki aldı. Aramalara, taşınan nakit para miktarının öğrenilmesi gerekçe olarak gösterildi. Türk elçiliğinin Norveç makamları nezdindeki girişimlerine rağmen, arama tedbirlerinin devam ettiği öğrenildi.

'YOLCULARI RAHATSIZ EDECEK ŞEKİLDE'

İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı raporda özellikle 12 Haziran 2013 tarihinde 9 güvenlik görevlisi ve bir personelle uçak içinde yolcuları rahatsız edecek şekilde arama yapıldığı ifade edildi. Körükteki yığılma nedeniyle THY uçağının gecikmeli olarak kalktığı ve bu yüzden ceza yediği açıklandı. İçişleri Bakanlığı, 'Karşılık' ilkesi uyarınca Türkiye 'den Norveç'e gidecek Norveç pasaportu sahiplerine de aynı güvenlik önlemlerini uygulama kararı aldı.

İstanbul 'dan Oslo'ya uçuş gerçekleştiren Norveç menşeili iki firmayı kullanacak Norveç pasaportu sahiplerine, benzer güvenlik önlemleri uygulanarak uçuş izni verilmeye dün itibariyle başlandı. Norveçli yetkililer, aynı şekilde karşılık verilmesi nedeniyle büyük rahatsızlık yaşadıklarını Türk yetkililerine iletti. Ancak Türkiye'nin uygulaması da devam ediyor.

BÜYÜKELÇİLİK HABERİ YALANLADI

Norveç Büyükelçiliği ise haberi yalanlayarak Takvim gazetesine bir açıklama göndererek yanıt verdi. Büyükelçi Janis Björn Kanavin  tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Takvim’in bugünkü yayınında okuyuculara “Oslo’da kriz” olduğu, Türk Havayolları yolcularına işkence edildiği bildiriliyor, hatta okuyuculara bu uygulamaya işaret eden bir fotoğraf dahi sunuluyor. Bu fotoğraf sahtedir; sahip olduğunuz bilgiler de öyle.

“Oslo’da kriz” yoktur. Son 10 yıl içinde para kaçakçılığına karşı önlemler çerçevesinde şahsıma da birkaç kez köpekli arama uygulanmıştır, ancak Türk Havayolları uçaklarında değil. Türk Havayolları’nın Oslo-İstanbul arası günde iki kez olmak üzere günlük seferleri olması sebebiyle düzenli olarak THY ile Oslo’ya seyahat etmekteyim (hatta en yakın seyahatim geçtiğimiz haftasonu idi). Aslına bakarsanız Türk Havayolları’nın trafiği geçtiğimiz sene içerisinde %40 oranında artmıştır. THY yolcularının çoğu İstanbul üzerinden transit olarak başka ülkelere uçmaktadır.

Bu nedenle, terör veya başka amaçlar için yapılan para kaçakçılığını kontrol altına almak ve engellemek adına gösterilen çabalar doğal olarak Türk Havayolları’nı da kapsamaktadır. Parayı koklamaları için köpeklerin kullanılması (tıpkı uyuşturucu maddeler veya tarım ürünlerinde vs. olduğu gibi) uluslararası genel bir uygulamadır. Bu, Norveç’te de senelerdir varolan bir uygulamadır. Türk Havayolları ile seyahat eden yolcular elbette bu kontrollerden muaf değillerdir.

Takvim, Türkiye’nin Norveç menşeli uçaklar ve yolcuları için misilleme yönünde adımlar attığını yazmakta. Bahsettiğiniz adımlar hakkında Türk makamlarınca tarafıma bir bilgi iletilmemiş olmakla birlikte, suçla mücadele için uluslararası hukuk çerçevesinde önlemler almak elbette her ülkenin hakkıdır. Bugün Büyükelçiliğimiz Takvim’in yaratmış olduğu “Oslo’daki Kriz” sebebiyle tehditler içeren e-postalar ve telefonlar almakta. Bu vesileyle bu cevabı gazetenizde yayınlamanızı, ve okuyucularınıza köpekli terörle mücadele polisini uçak içerisinde gösteren provoke edici fotoğrafın sahte olduğunu ve konuyla ilgili gerçeği hiçbir şekilde yansıtmadığını açıklamanızı talep ediyorum.