Türk-Yunan sınırını geçen inek sorun oldu!

Türk-Yunan sınırını geçen inek sorun oldu!
Türk-Yunan sınırını geçen inek sorun oldu!
Yunanistan'dan sınırı geçerek Türkiye'ye giren inek, iki ülke arasında sorun oldu. Türk makamlarının ineği iade etmek için yazdığı yazıya Yunanistan yanıt vermedi


Türkiye sınırına 3 kilometre uzaklıktaki Kastanes Köyü’nde çiftçilik yapan Vassilis Metakidis, ineğini otlatmak için Arda Nehri kenarına bıraktı. Ancak nehirde su olmaması nedeniyle inek Türk tarafına geçti. Bunu gören Yunanlı çiftçi Metakidis, Pazarkule Gümrük Kapısı’ndan giriş yaparak, görevlilere ineğinin Türk tarafına geçtiğini bildirdi. Gümrük görevlilerinin Jandarma’ya haber vermesi üzerine askeri yasak bölgedeki inek bulunarak Tarım İl Müdürlüğü’ne teslim edildi. Yasalar gereği inek karantina altına alındı.
Edirne Valisi Mustafa Büyük, sınırı geçen ineğin 21 gün karantina altında tutulduktan sonra iade edileceğini belirterek, “Yunan makamlarına ineğin protokol ile teslim alınması için resmi yazı yazdık. Ancak bu güne kadar bir yanıt vermediler” dedi. Vali Büyük, Yunan makamlarının teslim almaması durumunda ineğin devlet malı olacağını ve açık arttırmayla satılarak parasının da hazineye gelir kaydedileceğini söyledi..
Yunanlı çiftçi Vassilis Metakidis ise her gün Edirne’ye gelerek, Gümrük ve Tahaffuzhane Müdürlüğü’nde karantina altında tutulan ineğinin beslenmesine yardımcı oluyor.(dha)