Türk-Yunan turizm kardeşliği

Türk ve Yunan savaş uçaklarının 'it dalaşı'yla haber olan Ege,
bu kez iki ülke arasında giderek güçlenen turizm kardeşliğinin simgesi olma yolunda.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

SİSAM - Türk ve Yunan savaş uçaklarının 'it dalaşı'yla haber olan Ege,
bu kez iki ülke arasında giderek güçlenen turizm kardeşliğinin simgesi olma yolunda. Kuşadası'nın karşısındaki Sisam Adası'nda toplanan 6. Türk-Yunan Turizm Forumu, Ege'den iki ülkenin de yararlanmasını sağlayacak yeni turizm işbirliğini görüştü.
Forumda Türkiye'yi Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç temsil ederken, Yunanistan adına da Turizm Bakanı Dimitris Avramopoulos katıl dı. İki ülke arasında 1999'da başlatılan diyalog sürecinin turizmde işbirliğini artırdığını belirten Koç, 2004 rakamlarına göre Yunanistan'ın, Türkiye'ye turist gönderen ülkeler arasında 8'inci sırada olduğunu açıkladı. Son beş yılda Türkiye'ye gelen Yunanlı turist sayısında yüzde 23.35'lik artış olduğunu belirten Koç, şunları söyledi:
'Yurtdışı harcı kalkacak'
"2005'in ilk beş ayında Yunanistan'dan Türkiye'ye gelen turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 yükselişle 209 bini aştı. Buna karşın ülkemizden Yunanistan'a yönelik turist akışı maalesef çok düşük.
Türkiye'de uygulanan 50 dolarlık yurtdışı harcı, Yunanistan'a ziyaretler önündeki engellerden biri. Bu harcın, şartlar elverdiğinde kaldırılmasını düşünüyoruz. Dostluk rüzgârlarını, bundan sonra kimsenin durdurmaya gücü yetmeyecek."
Yunanistan Turizm Bakanı Dimitris Avramopoulos da turizmin yalnızca ekonomik bir faaliyet değil, halkların ve kültürlerin bir araya geldiği bir platform olduğunu söyledi. İki ülke arasında daha geniş işbirliği alanı oluşturmak gerektiğini belirten bakan Avramopoulos, şöyle konuştu:
"Dünyanın her tarafında seyahat eden insanlar, sorunlu ve gerilimin olduğu bölgelere gitmeyi tercih etmiyor. Türkiye'nin turizmde başarılı olmasına en çok sevinen ülke biziz.
Forum kapsamında gerçekleştirecek işbirliğinin her iki ülke için büyük önemi var. Bizim görevimiz bürokratik engelleri ortadan kaldırmak. Bu engeller, Türk ve Yunan halklarının buluşmasını engellemekte."
Heyetler arası görüşmelerin ardından Ege Denizi'nde turizm alanında işbirliği yapılmasını içeren bir deklarasyon imzalandı. Deklarasyonda, iki ülke arasındaki işbirliğinin, ortak ilgi alanlarında daha da ilerletilmesine ilişkin yöntem ve tedbirlerin değerlendirilmesi, inanç ve kültür turizmi, deniz ve kuruvaziyer turizmi, Türkiye ve Yunanistan arasında yeni feribot ve havayolu bağlantılarının kurulması, turizm öğretimi ve mesleki eğitimi konuları yer alıyor.
Bu kez de eşiyle uyukladı
Bakan Atilla Koç, Sisam'a eşi Şadiye Koç'u da götürdü. Sisam'a giderken feribotta gazetecilerle sohbet eden Koç, kendisine yönelik 'Şakşuka Efe' sözleri hatırlatılınca, kendisinin şakşuka değil, hünkarbeğendi olduğunu söyledi. Çok yoğun çalıştığını belirten bakan Koç, "25 günde 45 il gezdim. Özlediğim için bu kez eşimi de getirdim. Uyursam, beni uyaracak" dedi. Şadiye Koç da, romantizm yapacaklarını ifade etti. Ancak, akşam onurlarına verilen yemekli eğlencede sirtaki oynanırken, Koç çifti uyuklamaya başladı. Koç'un yanında oturan bakan Avramopoulos da eğlenceyi 45 dakika erken bitirdi.


    http://www.radikal.com.tr/7505947505940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.