Türk-Yunan yangın modeli

'Türkiye ve Yunanistan'da Orman Yangınları ve Kuraklığın Öngörüsü ve Mücadelesi için Ortak Yöntem Geliştirilmesi' (FORFI), projesinde veri toplama aşamasına gelindi.
Haber: MELİS DABAĞOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - 'Türkiye ve Yunanistan'da Orman Yangınları ve Kuraklığın Öngörüsü ve Mücadelesi için Ortak Yöntem Geliştirilmesi' (FORFI), projesinde veri toplama aşamasına gelindi. Bir yıl önce başlatılan proje, TÜBİTAK ve Yunanistan Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nca destekleniyor. Projenin hedefi ise ortak iklim ve coğrafi koşullara sahip olan Yunanistan ve Türkiye'de orman yangınlarına karşı ortak çözümler üretmek.
FORFI'de Türkiye ekibi Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü ile İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden uzmanlardan oluşuyor. Projenin Yunanistan ayağında ise Atina Ulusal Gözlemevi, İonia Üniversitesi ve Selanik Üniversitesi'nden uzmanlar görev alıyor.
İstatistiki veri toplandı
Türkiye'nin Ege ve Akdeniz kıyılarını, Yunanistan'ın ise tamamını kapsayan proje kapsamında Yunanistan ve Türkiye'nin geçmişteki orman yangınları istatistikleri ayrıntılı bir şekilde çıkarılarak, orman yangını riski yüksek günler, hatta saatler tek tek belirlenecek, bu veriler ilgililere iletilerek önlem alınması talep edilecek.
Türkiye direktörü Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü'nden Prof. Dr. Orhan Yenigün FORFI'yi anlatırken şu bilgileri veriyor: "Her iki ülke Akdeniz iklimine sahip ve bitki örtüsü de birbirine çok benziyor. Orman yangınları da iki ülkenin ortak ve önemli bir sorunu. Biz bu projede meteorolojik durumla ilgili, yani sıcaklık, nem durumu, rüzgâr, basınç durumu gibi verilerden günlük yangın endeksi çıkartıyoruz. Yani geçmişte nerelerde, hangi şartlarda yangınlar çıkmış onları saptıyoruz. Bu değerler incelenerek 'Yarın ya da ertesi gün şu bölgede yangın riski yüksek' denilebiliyor. Mesela biz diyoruz ki 'Geçmişte şu bölgede sıcaklık şu olduğunda, nem durumu bu olduğunda orman yangını çıkmış. Aynı şartlarda bugün yine çıkabilir'".
Risk istasyonları
Her iki ülkede riskli bölgeler istasyon olarak seçilmiş. Türkiye'de toplam 32, Yunanistan'da ise 10 tane istasyon var. Araştırmanın ikinci aşamasında,
iki ayrı ekibin bağımsız olarak yaptığı çalışmalar karşılaştırılacak ve iki ülke, orman yangınları açısından ortak bir modelle tek bir ülke üzerinde çalışıyormuş gibi değerlendirilecek.
Orhan Yenigün bu çalışmanın Türkiye ve Yunanistan'da ilk olduğu halde dünyada ilk olmadığını, orman açısından zengin olan İtalya, İspanya, Kanada gibi ülkelerde bu tip çalışmalar yapılarak büyük başarı sağlandığını belirtiyor.