Türkan Elçi: Yalanlarla karşılaşmak acıyı daha da artırıyor

Türkan Elçi: Yalanlarla karşılaşmak acıyı daha da artırıyor
Türkan Elçi: Yalanlarla karşılaşmak acıyı daha da artırıyor

Türkan Elçi Cumhuriyet gazetesinden Kemal Göktaş'a konuştu.

Türkan Elçi, eşinin planlı bir suikasta kurban gittiğine inandığını söyledi. Türkan Elçi, eşini kaybettiği gün sosyal medyada gündeme getirilen ve ertesi gün bazı gazeteler tarafından manşet yapılan, "Hastane önünde katil PKK diye bağırdığı" yönündeki iddiaları ise yalanladı.

RADİKAL – Diyarbakır’da cumartesi günü çıkan bir çatışma sırasında ardından ensesine gelen tek kurşunla katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, eşinin bir suikasta kurban gittiğine inandığını söyledi. Olayın aydınlanacağına inanmadığını, ancak Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanların aramasını önemli bulduğunu söyleyen Elçi, eşini, “Tahir’i herkes gülümsemesiyle ve çok aceleci olmasıyla tanır. Bir de en büyük fobisi bir çocuğun babasız kalmasıydı” diye anlattı.

Türkan Elçi, taziyeleri kabul ettiği aile evlerinde Cumhuriyet gazetesinden Kemal Göktaş’ın sorularını yanıtladı.

Göktaş’ın “Olayla ilgili görüşünüz ne” sorusuna karşılık, “Tahir’in bir suikasta kurban gittiğine inanıyorum” diyen Türkan Elçi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü çatışma olmuş olamaz. Tahir’in kaçamadığı, koşamadığı için orada kaldığı gibi yorumlar var. Bunlar çok safça yorumlar. Kaçmış olsaydı bile planlı bir şey olduğu için, bilerek, tasarlayarak, yerini tespit ederek sadece Tahir’i hedef aldıkları için kurtulamazdı. Polisle karşı taraf arasında bir çatışma çıktı da bu çatışmadan dolayı arada gitti gibi bir şey yok. Öyle olsaydı başka yaralılar da olurdu, başka insanlar da ölmüş olurdu. Niye hiç kimse değil bir tek Tahir vuruluyor, tek kurşunla ensesinden vuruluyor?”

‘YALANLARLA KARŞILAŞMAK ACIYI ARTIRIYOR’

Türkan Elçi, eşinin cenazesinin kaldırıldığı hastanenin önünde ‘katil PKK’ şeklinde bağırdığı yönündeki iddiaların sorulması üzerine ise şu yanıtı verdi:

“Böyle bir şey olmadı. Bilmediğim bir şeyle ilgili ben nasıl bir yorum yapabilirim. Bir acı yaşarken anormal yalanlarla karşılaşmak acıyı daha da artırıyor. Söylemediğim bir şeyi söylemişim gibi haber yapıyorlar. Tahir’in söylediği bir kelime üzerinden de hayatı sonlandırıldı. CNN Türk’teki açıklamasından sonra her şey döndü ve bu onun hayatına mal oldu.”