Türkan Elçi'ye tehdit tweetine suç duyurusu

Türkan Elçi'ye tehdit tweetine suç duyurusu
Türkan Elçi'ye tehdit tweetine suç duyurusu
Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Twitter hesabından Tahir Elçi'nin öldürülmesi ve eşi Türkan Elçi'ye yönelik tehdit içerikli mesajlarıyla ilgili Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru hakkında suç duyurusunda bulundu.

RADİKAL - Türkan Elçi'ye tehditle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan dilekçede, polis memuru G.E.'nin twitter'dan paylaştığı belirtilen tweetlere yer verildi. Dilekçede polis memuru hakkında "Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit", "Hakaret", "Kişinin hatırasına hakaret", "Suçu ve suçluyu övmek", "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama" ve "Suç işlemeye alenen tahrik" suçlarından hakkında soruşturma başlatılarak, dava açılması istendi.

"TÜRKAN ELÇİ MÜVEKKİLİMİZDİR"

Özgürlükçü Hukukçular Derneği tarafından verilen dilekçede "Derneğimiz aynı zamanda Mezopotamya Hukukçular Derneği ile birlikte hak ve adalet mücadelesi vermektedir. Mezopotamya Hukukçular Derneği üyesi meslektaşımız Tahir Elçi hakkında bir televizyon programında yaptığı açıklama sonrasında sosyal medyada linç kampanyası başlatılmış, yaptığı açıklama nedeniyle yargılanması esnasında derneğimiz üyeleri, avukatlığını üstlenmiştir. Bu yönüyle Tahir Elçi meslektaşımız olmasının yanı sıra aynı zamanda derneğimizin de müvekkili olmuştur. Aynı zamanda eşi Türkan Elçi de müvekkilimizdir" diye konuştu.

"ŞÜPHELİNİN BU BEYANI DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEMEZ"

Diyarbakır'da basın açıklaması sonrasında kafasına isabet eden tek kurşun ile Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği belirtilen dilekçede, "Twitter'da G.E. adlı kullanıcının yaptığı paylaşım hem müvekkilimiz Tahir Elçi açısından "Kişinin hatırasına hakaret" hem de müvekkilimiz eşi Türkan Elçi'ye hakaret ve tehdit oluşturmaktadır. Şüphelinin bu beyanı düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez" ifadeleri kullanıldı.
DHA-Serpil KIRKESER