Türkan Saylan hastane çıkışında konuştu

Türkan Saylan hastane çıkışında konuştu
Türkan Saylan hastane çıkışında konuştu
Türkan Saylan "Tutuklamalar, telefonlarımızı dinlemeler, kopyası olmadan belgeleri alıp götürmeleri... Bütün bunlara hakları var mı? Hepimiz hakkımızı arayacağız" diye konuştu


İSTANBUL - Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, "Ergenekon" soruşturması kapsamında derneğe ve yöneticilerine yönelik uygulamalar ile ilgili tazminat davaları açacaklarını, bir sonuç alınamadığı takdirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracaklarını bildirdi.
Saylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derneğin genel merkezi ve 33 şubesinde yapılan aramalarda tüm belgelere yedekleme yapılmadan el konulması gibi birçok haksız uygulamada bulunulduğunu savundu.
Saylan, "Yapılanlar yüzünden ben daha çok hastalandım. Bir eczacı arkadaşımız eczanesini kapamak zorunda kaldı. Öğretmen olan derse giremedi" dedi.
Kendisinin ve arkadaşlarının ayrı ayrı tazminat davaları açacaklarını belirten Saylan, "Tutuklamalar, telefonlarımızı dinlemeler, kopyası olmadan belgeleri alıp götürmeleri... Bütün bunlara hakları var mı? Hepimiz hakkımızı arayacağız. Ayrı ayrı tazminat davaları açacağız. Eğer buradaki mahkemelerden bir sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağız" diye konuştu.
Saylan, tazminat davasını kazandıkları takdirde bunun derneğe bağışlanacağını vurguladı.
İnsan hakları, demokrasi ve adil hukukun Türkiye’de egemen olmasını istediklerini, bunun için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Saylan, "Neden durmadan bize ’kime burs veriyorsunuz’ diye soruyorlar? Bunların hepsini mahkemede soracağız" dedi.
Türkan Saylan, derneğin genel merkezi ve şubelerinde yapılan aramalarda götürülen tüm belgelerin henüz geri alınamadığını belirterek, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün kendilerinden hard disk istediğini, dernek yetkililerinin de hard diskleri götürdüklerini ve şu anda belgelerin yedeklenmesi çalışmalarının yapıldığını kaydetti. (aa)