Türkan Saylan'ın Arnavutköy'deki evi satılıyor

Türkan Saylan'ın Arnavutköy'deki evi satılıyor
Türkan Saylan'ın Arnavutköy'deki evi satılıyor
ÇYDD'nin kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan'ın Arnavutköy'deki evi satılıyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan’ın Ergenekon soruşturması kapsamında arama yapılan evi satılıyor. Saylan'ın arama sırasında hasta yatağından kalkıp penceresinden el salladığı Arnavutköy’deki evi için çocukları 2 milyon dolar istiyor. ÇYDD Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl, almak için bütçelerinin yetmediğini belirtti. Cumhuriyet Gazetesi’nden Hazal Ocak’ın haberine göre; ÇYDD Genel Başkan yardımcısı Nihal Kızıl satışı ilk duyduklarında devreye girdiklerini fakat bütçelerinin yetmediğini belirterek “Türkan hoca Türkiye’nin sembol öncü kadınlarından. Evinin yaşaması lazım. Bir yuva olarak yaşaması lazım. Biz dernek olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. Bizi çok aşıyor. Bu konudaki her türlü desteğe açığız, özellikle özel müzecilik alanında gelişmiş kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak istiyoruz. Çağdaş kadınların veya bu yolda emek vermiş kadınların da olabileceği müze gibi düşündük” dedi.


‘NE YAPIP EDİP ALSAK DİYE DÜŞÜNDÜK’

Kızıl, Saylan’ın oğullarıyla irtibata geçtiklerini belirterek “Ne yapıp edip alsak diye düşündük. Önce eğitim merkezi yapabiliriz diye düşündük fakat iç dizaynı uygun değildi. Sonra ‘Türkan Saylan Çağdaş Kadınlar Müzesi’ yapmayı düşündük. Çağdaş kadınların veya bu yolda emek vermiş kadınların da olabileceği bir müze. Fiyat araştırması yaptık. 2 milyon dolar gibi bir fiyat söylendi bize. Bina aynı zamanda tarihi bir eser. Tarihi eser olduğu için zor ve ciddi bir masraf gerektiriyor. Kendimizce bir hesap yaptık. En aşağı 8 milyon lira gibi bir para çıktı. Hiç alabilme olanağımız yok bizim. Gelen bağışlar belli projeler çerçevesinde geliyor ve denetleniyor. Paramız çok az. Oğluna döndük ve dedik ki ‘Biz alamıyoruz. Siz istediğiniz gibi değerlendirin” diye konuştu.

'EV YAŞAMALI'

Kızıl, “Bu gelişmeden sonra dernek olarak yapmayı planladıkları bir kampanya var mı?” sorumuzu ise şöyle yanıtladı: “Türkan Hoca’nın evinin yaşaması lazım. Özel müzecilik alanında Türkiye’de çok gelişmiş kurumlar ve büyük şirketler var. Bunlardan birisi talip olsa veya alsa biz de yasal çerçevede destek veririz. Türkan Hoca’ya ait objeleri toparlarız. Bu anlamda hep birlikte sahip çıksak ne güzel olur. Türkan Hoca’nın evi yaşasın istiyoruz. Her türlü desteğe açığız özellikle özel müzecilik alanında gelişmiş kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak istiyoruz.”

KISA SÜRE SONRA HAYATINI KAYBETMİŞTİ 

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan’ın evi 2009 yılının mayıs ayında Ergenekon soruşturması kapsamında aranmıştı. Kanser tedavi gören Saylan arama sırasında hasta yatağından kalkıp kendisini merak edenler için pencereden el sallamıştı. Saylan bu olaydan kısa süre sonra hayatını kaybetti.