Türkan Saylan'ın öpülecek eli cebinde

Türkan Saylan'ın öpülecek eli cebinde
Türkan Saylan'ın öpülecek eli cebinde

Vehbi Koç Ödülü sahibi Türkan Saylan, 100 bin doları, ?100 bin kıza ulaşma? hedefi için harcayacak. FOTOĞRAF: AHMET DUMANLI / AA

Türkan Saylan, Vehbi Koç Ödülü olan 100 bin doları kızları okutmaya harcayacak: Kimsenin pamuk eli cebine gitmiyor bari benim elim gitsin...
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL- Vehbi Koç Ödülü’ne layık görülen Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, 100 bin dolarlık para ödülünü yine eğitim için harcayacak. Saylan Radikal’in parayı nasıl kullanılacağı sorusu üzerine “Para kızlara gidecek, elimize geçen bir kuruşu bile oraya koyuyoruz. Burs olarak kullanılacak. 36 bin kıza ulaştık 100 bine ulaşmak istiyoruz. Kimsenin pamuk eli cebine gitmediği için bari benim elim cebime gitsin” dedi.
Vehbi Koç Vakfı’nca bu yıl sekizincisi verilen Vehbi Koç Ödülü, eğitim alanına gitti. Ödül birçok köyün okula kavuşmasını, binlerce kızın eğitimle buluşmasını sağlayan ÇYDD?Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın oldu. 20 yıl önce kurulan ÇYDD, sağladığı burslarla 36 bin kız çocuğunun hayatını değiştirdi. Hedef, 100 bin kız çocuğuna ulaşmak. Saylan kazandığı 100 bin dolar para ödülünü de bu uğurda harcayacak, para kız çocuklarına burs olarak geri dönecek:
“Para kızlara gidecek, elimize geçen bir kuruşu bile oraya koyuyoruz. Onlar için iyi şeyler olacak. Burs olarak kullanılacak. Kimsenin pamuk eli cebine gitmediği için bari benim elim cebime gitsin. Böyle bir başlangıç yapalım başkaları bakalım ne yapacak. İnşallah kampanya gibi devam edebilir” diye konuştu.
Türkiye’de eğitimsizliğin derinleştiğini söyleyen Prof. Dr. Saylan, eksiklikleri ise şöyle anlattı:
“Bir kıza ulaşıyorsunuz ama arkada beş kardeşi daha var. Okulsuz köy kalmaması lazım. Köy okulunda öğretmenin kalabilmesi için lojman lazım. 5 bin köyümüzde lojman yok. Her biri 30-40 milyara çıksa, prefabrik iki odalı lojmanlar yapılabilir. Öğretmen köyde kalınca köyün kalkınmasını sağlıyor. Yatılı Bölge İlköğretim Okullarımızı  adam etmemiz lazım. Hâlâ bu kızları tarikatlara cemaatlere nasıl çekeriz diye düşünüyorlar.”