Türkbank defteri yeniden

Eski Başbakan Mesut Yılmaz ve eski Devlet Bakanı Güneş Taner'in ''Türkbank ihalesine fesat karıştırmakla' suçlandığı davada tanıklık yapan eski bürokratlar, "Bize baskı ve telkin olmadı" dedi.

ANKARA - Eski Başbakan Mesut Yılmaz ve eski Devlet Bakanı Güneş Taner'in ''Türkbank ihalesine fesat karıştırmakla' suçlandığı davada tanıklık yapan eski bürokratlar, "Bize baskı ve telkin olmadı" dedi. Eski İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş ise "Demirbank'ın sahibine suikast yapılmasını önledik" diye konuştu.
Yılmaz ve Taner'in Yüce Divan'da yargılandıkları davada dün ikinci duruşma yapıldı. İlk tanık olarak Türkbank Munzam Sandığı Vakfı Başkanı Celal Balabanlı dinlendi. Balabanlı, Türkbank'tan Erol Evcil ve diğer kişilere usulsüz krediler verildiğini öne sürdü. İşadamı Korkmaz Yiğit'in bu ihale için gerekli olan parayı nereden bulduğunun açıklanmasını isteyen Balabanlı, şu ifadeleri verdi:
"Alaattin Çakıcı'dan vakfın yönetim kurulu üyesi Ali Rıza Adaş'a telefon geldi, 'Kıvırtmayın' falan demiş. Bu telefon üzerine bir yönetim kurulu üyesi istifa etti. O telefondan sonra Yiğit ile yaptığımız görüşmeleri kestik. Mesut Yılmaz'ın İskenderun konuşması var; 'Türk Ticaret Bankası'na trilyonlar pompalanıyor. Bunu engellemem lazım. Bir televizyon arıyorum, bulamıyorum' demiştir. Eyüp Aşık'ın Çakıcı'yla da konuşması bellidir. İhalenin kime verileceği çok önceden belliydi."
Esen: Tehdit ve telkin gelmedi
Türkbank ihalesini yapan komisyonun başkanı Aydın Esen ise ihale sürecini şöyle anlattı: "Beş firmanın katıldığı ihale çok şeffaf yapıldı. Herhangi bir telkin ve tehdit gelmedi. Haziranda bir gazetede, 'Çakıcı'nın ihale sürecini etkilemeye çalışan iki adamının silahlarla yakalandığı' haberini okudum. İstanbul Emniyeti'nden bilgi istedik, 4 Ağustos 1998 günü ihale bittikten sonra yazı geldi. Hazine'den daha sonra ihalenin iptali yönünde görüş bildirilmesi üzerine, ihale iptal edildi."
Eski Hazine Müsteşarlığı Banka ve Kambiyo Genel Müdürü Adnan Yaylacı ise "İhaleyi kazanan Yiğit'le ilgili haberler üzerine endişelerimizi Güneş Taner'e ilettik. Bakan da bu tereddütleri anladığını söyledi" dedi.
Eski İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş ise şu ifadeyi verdi: "Korkmaz Yiğit benden görüşme talep etti. Görüşmenin kayda alınması için de Emniyet'e talimat verdim. İstanbul'daki Platin Konutları'ndan bir daire verebileceğini söyledi. Yiğit bana, medyada genişleyeceğini, milliyetçi çizgide bir yayın yapacağını anlattı. Malki cinayetiyle ilgili bilgi verdi. Çakıcı'nın kendisini tehdit ettiğini söyledi. Ben bu bandı, Yılmaz'a verdim. Daha sonra Başbakan Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan'la birlikte Türkbank ihalesinin iptaline karar verdik."
'Bankacıya suikastı önledik'
Aktaş, Yiğit'in kendi talebi doğrultusunda dinlenen telefon kayıtlarının kendisine neden iletilmediği sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Bu konuyu İçişleri Bakanlığı'na başladıktan sonra öğrendim. Valilik dönemimde emniyetle çok başarılı çalışmalar yaptık. Demirbank'ın sahibine suikast yapılmasını önledik."
Yüce Divan, tanıkların dinlenmesinin ardından duruşmayı nisan ayına erteledi.


    http://www.radikal.com.tr/7419127419120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.