Türkçe Olimpiyatları başlıyor

Türkçe Olimpiyatları başlıyor
Türkçe Olimpiyatları başlıyor
11'inci Türkçe Olimpiyatları'nda 140 ülkeden 2 bin öğrenci katılacak. Nüfus verileri 'ikinci dil' olarak Türkçeyi seçenlerin arttığını gösteriyor.

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından ‘Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’ kapsamında düzenlenen 11’inci Türkçe Olimpiyatları dün Başakşehir Atatürk Olimpiyat Stadı’nda düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıya TBMM Başkanvekili ve Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, olimpiyat ekibinden yöneticiler ve çeşitli ülkelerden gelen öğrenciler katıldı.
11’inci Türkçe Olimpiyatları’nın açılışı 1 Haziran’da Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nda gerçekleştirilecek. Etkinliklere, 140 ülkeden 2000
finalist öğrencinin katılacak.
16 Haziran’a kadar sürecek
etkinlikler Türkiye genelinde
55 il ve 99 sahneye yayılacak. 

‘Türkçe ortak iletişim dili oldu’ 

Türkçe Olimpiyatları Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Türkçenin ortak iletişim dili haline geldiğini söyledi:
“Türkçe Olimpiyatları, Türkçenin artık evrensel bir dil olduğunun da göstergesidir. Dünyada Türkçenin yabancı dil olarak öğretilir olmasıyla daha şimdiden yaklaşık 50 ülkenin nüfus sayımlarında ve nüfusla ilgili verilerinde Türkçeyi yabancı dil olarak bildiğini beyan edenlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Almanya , Belçika, Danimarka, Gürcistan, Irak ve başka ülkeler... Bu sayının artacağına inanıyorum. Türkçe artık dünyada ortak iletişim dili niteliğine ulaşmış çok az sayıdaki dilden biri olmuştur” dedi.