Türkçe Olimpiyatları'na görkemli final

Türkçe Olimpiyatları'na görkemli final
Türkçe Olimpiyatları'na görkemli final
Dünyanın 140 ülkesinden gelen öğrencilerin şiir, şarkı ve halkoyunları ile katıldığı 11. Türkçe Olimpiyatları, görkemli bir törenle final yaptı.

Türkiye’de bir ay boyunca ‘Türkçe’ rüzgârı esti. Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından Dil ve Kültür Festivali kapsamında düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları’nın coşkusu bir ay boyunca 55 ilde binlerce kişiye ulaştı. Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Amerika’ya 140 ülkeden gelen öğrencilerin Ankara’da başlayan olimpiyat yolculuğu, önceki gece Atatürk Olimpiyat Stadı’nda düzenlenen görkemli kapanış töreni ile tamamlandı.
‘Evrensel Barışa Doğru’ sloganıyla düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları’nın Atatürk Olimpiyat Stadı’nda düzenlenen kapanış törenine, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile binlerce davetli katıldı. Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “İşte gerçek Türkiye tablosu bu” dedi. Konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan’a ‘Babalar Günü’ nedeniyle öğrenciler tarafından hediye verildi.
TBMM Başkanvekili ve Türkçe Olimpiyatları Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Sağlam’ın konuşmasının ardından, öğrencilerin de rol aldığı ses, ışık ve video gösterisiyle başlayan kapanış programını, spiker Şoray Uzun ile 9. Türkçe Olimpiyatları’nın şampiyonu Gürcistan’dan Leyla Kurbanova sundu. Törende, çeşitli ülkeleri temsil eden çocuklar, Türkçe şarkılar söyledi ve Türk halk danslarından örnekler sundu. Program, 140 ülkeden gelen çocukların sahnede birlikte seslendirdikleri ‘Yeni Bir Dünya ’ şarkısıyla sona erdi.
İlklere imza atıldı 
Olimpiyatların kapanış programı birçok ilke sahne oldu. Bu yıl ilk kez oluşturulan Dünya Korosu, İstiklal Marşı’nı seslendirdi. Bu yıl ilk kez 12 ülkeden oluşturulan ritim grubu, ritim gösterisi yaptı. Helikopter gösterisi de ilkler arasında yerini aldı.
11. Türkçe Olimpiyatları’nın şarkı ve halkoyunları finali Sinan Erdem Spor Salonu, şiir finali ise Ankara Arena Spor Salonu’nda yapıldı. Anadolu’nun tüm renklerinin buluştuğu halkoyunları finalinde Tanzanyalı öğrenciler Kırklareli yöresi halkoyunuyla birinci olurken, Kırgızistanlı öğrenciler Trabzon yöresi halk oyunu ile ikinci, Kenyalı öğrenciler ise Bitlis yöresi halkoyunu ile üçüncü oldu. Şarkı yarışmasında Bulgaristanlı Martin Yordanov’a ‘Deli Gönlüm’ şarkısıyla birinci olurken Azerbaycanlı Ayxan Bunyadzade ikinci, Filipinli Guinevere Camacho ise üçüncü oldu. Ankara Arena Spor Salonu’nda düzenlenen Türkçenin en büyük şairlerinin şiirlerini seslendiği şiir yarışmasında ise Senegal’den Maty Diokhane, Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Zindandan Mehmed’e Mektup’ şiiriyle birinci oldu. İkinciliği Erdem Bayazıt’ın ‘Birazdan Gün Doğacak’ isimli şiiriyle Azerbaycan’dan Türkan Memmedova, üçüncülüğü ise Gürcistan’dan Natali Todadze kazandı.
İzmir’de ülkelerini tanıttılar
Olimpiyatlar kapsamında 24-26 Mayıs tarihleri arasında İzmir Kültürpark Fuar Alanı’nda Kültür Şöleni 140 ülkeden 1000 öğrencinin ev sahipliğinde gerçekleşti. Öğrenciler, kurdukları ülke standlarında kendi kültürlerini, kıyafetlerini, yemeklerini tanıtma fırsatı buldular.  İSTANBUL / RADİKAL