'Türkçe Olimpiyatları'nda protesto ve dayak

'Türkçe Olimpiyatları'nda protesto ve dayak
'Türkçe Olimpiyatları'nda protesto ve dayak
Kayseri'deki 33 bin kişilik Kadir Has Stadyumu'nda yapılan Türkçe Olimpiyatları'nı yaklaşık 60 bin kişi izledi. Stadyumda çıkan yer tartışması sırasında bir kişi görevliler tarafından tekme- tokat dışarı çıkartıldıTürkçe Olimpiyatları’nın yapıldığı Kadir Has Stadyumu, programa 1 saat kala doldu. Sahnenin arkasında kalanlar ise, sahanın içine girmek istedi. Organizasyonu yapanlar gelenlerin saha içine girmesine izin vermedi. Yaklaşık 1000 kişilik grup alkışlarla organizasyon komitesini protesto etti. Bu sırada bir kişi güvenlik görevlileri tarafından yaka paça dışarı çıkmak istedi. Bu kişi, direnince de yere yatırılarak dövüldü. Diğer görevliler, gazetecilerin bu dayağı görüntülemesini engellendi. Tartışmaların ardından, gelenlerin sahaya inmesine izin verildi. Dışarıda kalanların sahaya alınmasıyla birlikte Kadir Has Stadyumu hınca hınç doldu.
Stat içine giremeyen binlerce kişi evlerine dönmek zorunda kaldı. Türkçe Olimpiyatları için 25 ülkedeki Türkçe öğreten okuldan gelen 150 öğrenci Türkçe şarkılar söyleyip, şiirler okudu. Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden 2 minik öğrencinin İstiklal Marşı'nı okumasıyla başlayan Türkçe Olimpiyatları’na Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, milletvekilleri Ahmet Öksüzkaya ve Yaşar Karayel’in yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve vatandaşlar katıldı.
İstiklal Marşı ardından Kayseri Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Kınaş konuşma yaptı. Çok heyecanlı olduğunu belirten Kınaş, Türkçe Olimpiyatları'nın Kayseri'de yapılması nedeniyle mutlu olduklarını dile getirdi. Daha sonra Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak ve protokol öğrencilere hediye verdi. Yaklaşık 3 saat süren olimpiyatlarda çocukların Türkçe şiirler ve şarkılar söylemeleri seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.(dha)