Türkcenin bayramı

Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma törenlerinin 45'incisi için Karaman'da düzenlenen törene Kültür Bakanı Atilla Koç da katıldı.

KARAMAN/ANKARA - Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma törenlerinin 45'incisi için Karaman'da düzenlenen törene Kültür Bakanı Atilla Koç da katıldı. Tören, at üstündeki tellalların 1277 yılına Karamanoğlu Mehmet Bey'in saldığı ünlü Türkçe fermanını okumasıyla başladı.
Kültür Bakanı Koç, törende yaptığı konuşmada "Dilimiz, Arapça ve Farsça ile uzun süre mücadele etti. Ancak Türkçe konuşan Selçuklu, konuşma dili olan Türkçeyi edebiyat dili olarak kullanmak zorundaydı. İşte bu konuda en çarpıcı örneklerden biri, hükmettiği topraklarda Türkçe konuşulması için 1277 yılında ferman yayımlayan Karamanoğlu Mehmet Bey'dir. Bu Türkçe duyarlılığı, dili, Arapça ve Farsçanın etkisinden kurtarmak isteyen Atatürk'ün gayretleriyle hız kazandı" diye konuştu.
728 yıllık mesaj
Dil Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Sezer, dünyada konuşulan en eski ve köklü diller arasında yer alan Türkçe'nin, bugün geniş bir coğrafyada yaygın biçimde kullanıldığına dikkat çekerken, "Çağdaş bir kültür dili olan Türkçemizin, özüne zarar verilmeden değişen yaşam koşullarına göre geliştirilmesi ve yaşatılması büyük önem taşımaktadır" dedi.
728 yıl önce Karamanoğlu Mehmet Bey'in ünlü fermanının, Türkçenin gelişiminin önemli aşamalarından biri olarak tarihteki yerini aldığını anımsatan Sezer, "Yunus Emre gibi büyük şairler, dizelerinde arı Türkçe kullanarak, dilimizin gelişmesine hizmet etmiş, kültürümüzü zenginleştirmiştir" dedi. Sezer, Atatürk'ün Türkçeyi kendi öz değerlerine dayanarak, çağdaş bir bilim ve kültür diline ulaştırmayı amaçladığını ve Dil Devrimi yaptığını anımsattı.
Başbakan Erdoğan da mesajında, Türk Dil Kurumu'nun kuruluş amacının Türk dilinin yabancı dillerin etkisine girmeksizin, sağlıklı bir şekilde gelişmesi olduğunu belirtti, TDK'nın yanı sıra basın mensuplarına, öğretmenlere, yazarlara ve sanatçılara Türkçenin etkin ve doğru kullanımı için görev düştüğünü belirteti. (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7459947459940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.