Türkçenin yerine Kürtçe

İsveç Radyosu'ndan yayımlanan 'Merhaba' adlı Türkçe yayın programı, az izlendiği için 15 Ocak'ta kaldırılacak. 40 yıl önce ülkeye gelen Türklerin artık bu ülkeye entegre olup yayınları İsveç dilinden izlediğini belirten yetkililer...

STOCKHOLM - İsveç Radyosu'ndan yayımlanan 'Merhaba' adlı Türkçe yayın programı, az izlendiği için 15 Ocak'ta kaldırılacak. 40 yıl önce ülkeye gelen Türklerin artık bu ülkeye entegre olup yayınları İsveç dilinden izlediğini belirten yetkililer, Türkçe ve İspanyolca yerine Kürtçe ve Romanca yayın yapacak.
Radyonun uluslararası yayın program direktörü Kerstin Brunnberg, İsveç Radyosu'nda haftada 13 saat yabancı dilde yayın yaptıklarını belirterek, kararın nedenini şöyle açıkladı:
"Araştırmalar sonucunda Türkçe ve İspanyolcanın dinleyici kitlesinin çok az olduğunu tespit ettik. Bu nedenle ülkeye yeni gelenlerin dilinde de İsveç'le ilgili yayın yapabilmek amacıyla, dinleyicisi az olan programları kaldırmaya karar verdik. Bu diller İspanyolca ve Türkçe. Kaldırılan yayınların yerine 16 Ocak 2006'dan itibaren Kürtçe ve Romanca (Çingene dili) dillerinde yayın saatleri artırılacak."
30 Türk kanalı izlenebiliyor
Brunnberg, İsveç'te Türkçe radyo yayınlarının dinlenmemesinin nedeni olarak, Türkleri 40 yılda entegre olmuş saydıklarını ve İsveç'le ilgili haberleri yine bu dilde takip ettiklerini söyledi. Brunnberg, İsveç'te 30 kadar Türk TV kanalının izlendiğini de hatırlattı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan ise dünkü haftalık basın toplantısında, bir soru üzerine, İsveç Radyosu'nun kararına karşı Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği'nin İsveç Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunduğunu duyurdu. Tan, şöyle devam etti:
"Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, anılan radyonun yönetim kurulu üyelerinin verdiği bilgilere atfen, radyonun bağımsız bir kuruluş olduğunu vurgulamış ve her yıl yayın politikalarını gözden geçirdiklerini, bu yıl da aralarında Türkçe ile İspanyolcanın bulunduğu bazı dillerdeki yayınlarına son verme kararı aldıklarını, Türklerin İsveç'te yaşayan birçok gruptan daha önce ülkeye yerleştiklerini, bu nedenle de diğer bazı gruplara göre İsveç toplumuna daha iyi entegre olduklarını, radyonun yayın politikasını belirlerken İsveç'e daha sonra gelen gruplara öncelik verdiklerini ifade etmiştir. Girişimlerimizi sürdürmekteyiz."


    http://www.radikal.com.tr/7586907586900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.