'Türkeş Bulvarı' Kırıkkale'yi gerdi

Samsun karayolunda yapılan bakım nedeniyle kaldırılan
'Alpaslan Türkeş Bulvarı' tabelasının çalışmanın ardından tekrar yerine konulmaması MHP'lileri kızdırdı.
Haber: ERHAN GÖGEM / Arşivi

KIRIKKALE - Samsun karayolunda yapılan bakım nedeniyle kaldırılan
'Alpaslan Türkeş Bulvarı' tabelasının çalışmanın ardından tekrar yerine konulmaması MHP'lileri kızdırdı. MHP sözlerin tutulmamasından yakınırken AKP "Bu isim için bir Meclis kararı alınmamış" diyor.
Kırıkkale Belediye Başkanı AKP'li Veli Korkmaz'ı verdiği sözü tutmamakla eleştiren MHP Kırıkkale İl Başkanı Köksal Tonga, "Anadolu insanı için söz namustur" dedi. Tonga şöyle konuştu: "Makam ve koltuklar gelip geçicidir. Siyaseti hizmet aracı olmaktan çıkarıp, şahsi meselelerimizin aracı haline getirirsek, yanlış yaparız. Siyaset asla kan davası şeklinde anlaşılmamalıdır. Belediye başkanları eskilerin tabiriyle 'beledil emin', yani o beldenin emin ve güvenilir adamı demektir. Şu partiden, bu partiden seçilebilir. Belediye başkanı seçildiği günden itibaren o beldede yaşayan herkesin belediye başkanıdır. Öyle de olmak mecburiyetindedir."
Herkesin kendi yaptığı esere istediği ismi vermekte serbest olduğunu belirten MHP İl Başkanı Tonga, "Marifet bir eser yapıp, 'Bu iş böyle yapılır' demektir. Hizmet yarışı yapmaktır. Siz de bu memlekete bir eser kazandırın, kimin isterseniz onun adını koyun. İstanbul'daki Cezayir Sokağı'nın adını Fransız Sokağı diye değiştirmeye utanmayanlar, Türkeş'in isminden neden rahatsız oluyor?"
AKP'li başkan: Sivil ismi tercih ederim
AKP'li Başkan Korkmaz ise kendisini şöyle savundu: "Türkeş ismi için Meclis kararı yok. Seçimlerden kısa süre önce konmuş. Cadde ve sokak isimlerinin nasıl konulacağına ilişkin kanun açık. Ben isim üzerinde tartışmam, ancak sivil isimleri tercih ederim. Siyasi isimler bence bulvarlarda doğru değil. Orada sadece toplumun genelinin kaldıracağı, Zümrütkale, Kale gibi isimler konmasından yanayım."


    http://www.radikal.com.tr/7559497559490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.