Türkeş'in kızları zamana sığındı!

Eski MHP lideri Alparslan Türkeş'in ölümünden sonra Britanya'daki banka hesabından 575 bin mark, 845 bin dolar ve 367 bin sterlin çektikleri için ilk eşinden olan kızları Umay Günay ve Ayzıt Türkeş'in yargılandığı dava, zamanaşımına uğradı.

ANKARA - Eski MHP lideri Alparslan Türkeş'in ölümünden sonra Britanya'daki banka hesabından 575 bin mark, 845 bin dolar ve 367 bin sterlin çektikleri için ilk eşinden olan kızları Umay Günay ve Ayzıt Türkeş'in yargılandığı dava, zamanaşımına uğradı.
'Özel evrakta sahtecilik', ve 'banka aracılığıyla dolandırıcılık' suçlarıyla yargılanan Günay ve Türkeş, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın dünkü duruşmasında, kendilerine yüklenmek istenen suçun işlendiği tarihin 27 Mayıs 1997 olduğunu söyleyerek, davanın düşmesi gerektiğini belirtti. Günay'ın avukatı Umur Tamur da iddianameye göre suç tarihinin 27 Mayıs 1997 olduğunu, eski TCK'nın ilgili hükümlerine göre zamanaşımı süresinin 27 Kasım 2004'te dolduğunu ifade etti, davanın ortadan kaldırılmasını istedi. Mahkeme başkanı da davanın zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırılmasına karar verildiğini açıkladı.
Eski TCK'nın 102. maddesi, suçun niteliği itibarıyla zamanaşımını beş yıl olarak belirliyor. Ancak iddianameyle zamanaşımı süresi kesildiğinden, bu süre eski TCK'nın 104. maddesine göre yarı oranında artırılıyor ve yedi buçuk yıl olarak öngörülüyordu.


    http://www.radikal.com.tr/7660417660410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.